اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

دکتر امیر مویدنیا

پماد پیروکسیکام: موارد و نحوه مصرف + عوارض ژل پیروکسیکام

صفحه اصلی » مقالات » پماد پیروکسیکام: موارد و نحوه مصرف + عوارض ژل پیروکسیکام
فهرست مطالب

پیروکسیکام (NSAID) یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که برای درمان درد و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. NSAIDها داروهای ضد درد هدفمندی هستند که با کاهش التهاب در محل درد عمل می‌کنند. پیروکسیکام به صورت ژل و قرص در دسترس است.

پیروکسیکام در فرم ژل، به عنوان یک تسکین‌دهنده موضعی و مؤثر در کاهش درد عمل می‌کند و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین برای کمک به درد مفاصل و کمر مؤثر است و می‌تواند در تسکین درد ناشی از آسیب ماهیچه‌ها و بافت نرم و پارگی نیز مفید باشد. ژل پیروکسیکام از طریق پوست جذب می‌شود و در عمق بافت برای کاهش درد و التهاب عمل می‌کند. به همین دلیل، استفاده موضعی از این دارو به احتمال زیاد عوارض جانبی سیستمیک (داخلی) کمتری منجر می‌شود.

پیروکسیکام چیست؟


پیروکسیکام داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است. اغلب آن را به سادگی به عنوان “ضد التهاب” خطاب کرده و یا گاهی اوقات به عنوان “NSAID” یاد می شود. این دارو با جلوگیری از تولید برخی از مواد شیمیایی طبیعی در بدن شما که باعث درد و التهاب می شود، عمل می کند. در این مقاله در مورد پیروکسیکام زمانی که به صورت موضعی روی پوست استفاده می شود، می پردازیم. پیروکسیکام را می توان از طریق خوراکی به شکل قرص و کپسول نیز مصرف کرد، اگرچه داروهای دیگر معمولاً به آن ترجیح داده می شوند.

هنگامی که پیروکسیکام به صورت ژل روی پوست استفاده می شود، به جای اینکه روی تمام بدن شما اثر بگذارد، فقط در ناحیه ای که آن را استفاده کرده اید، کار می کند و جذب پوست شما می شود و سپس به قسمت هایی از بدن که در آن التهاب وجود دارد (مثلاً عضله) حرکت می کند. استفاده از ژل موضعی به این معنی است که مقدار کمی پیروکسیکام وارد بدن شما می شود و درنتیجه احتمال بروز عوارض جانبی دارو بسیار کمتر است.

موارد مصرف پماد پیروکسیکام


 

مصرف پماد پیروکسیکام-

ژل پیروکسیکام به عنوان یک NSAID، تولید پروستاگلاندین ها و مواد شیمیایی که مسئول ایجاد التهاب در بافت ها می شوند را کُند یا متوقف می کند. داروهای موجود در ژل از طریق پوست جذب شده و روی مفاصل آسیب دیده و بافتِ نرم پخش می شوند. ماهیچه ها و مفاصل منطقه بلافاصله تحت تأثیر قرار گرفته و به سرعت تولید پروستاگلاندین ها را متوقف می کنند. در نهایت تورم کاهش می یابد و در نتیجه درد در ناحیه آسیب دیده قطع می شود. این دارو برای درمان روماتیسم (درد یا التهاب در یا اطراف استخوان ها، ماهیچه ها یا مفاصل)، رگ به رگ شدن، کشیدگی و آرتروز خفیف مفاصل (زانو، مچ، مچ پا و غیره) استفاده می شود.

قبل از استفاده از ژل پیروکسیکام 0.5


برای اطمینان از اینکه این درمان برای شما مناسب است، قبل از شروع استفاده از ژل پیروکسیکام، مهم است که موارد زیر را (در صورت داشتن ) به پزشک اطلاع دهید:

 • باردار یا شیرده هستید.
 • آسم یا هر اختلال آلرژیک دیگری دارید.
 • بیماری پوستی دارید ( مثلاً اگزما).
 • اگر تا به حال به مسکن های غیر استروئیدی (مانند آسپرین، ایبوپروفن، دیکلوفناک و اندومتاسین) یا هر داروی دیگری واکنش آلرژیک داشته اید.

نحوه استفاده از ژل پیروکسیکام


 

نحوه استفاده از ژل پیروکسیکام

این محصول فقط برای استفاده خارجی در نظر گرفته شده است. قبل از شروع درمان، بروشور و اطلاعات چاپ شده شرکت سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. این بروشور ها اطلاعات بیشتری در مورد پیروکسیکام در اختیار شما قرار می دهند و همچنین لیست کاملی از عوارض جانبی که احتمال دارد پس از استفاده تجربه کنید را در اختیار شما قرار می دهند.

برای استفاده از ژل، یک لایه نازک آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار داده و به آرامی ماساژ دهید. پس از استفاده از ژل، دست‌های خود را بشویید، مگر اینکه از ژل برای درمان دست‌های خود استفاده کرده باشید. پزشک به شما خواهد گفت که چند بار در روز از ژل استفاده کنید، که معمولاً سه یا چهار بار است. همچنین، دستورالعمل‌ها روی بسته چاپ می‌شوند تا به شما یادآوری کنند که چه چیزی به شما توصیه شده است. اگر فراموش کردید ژل را در زمان مشخص شده استفاده کنید، نگران نباشید، فقط هر زمانی که به یاد آوردید، آن را استفاده کرده و سپس در دفعات بعدی به همان زمان قبلی ادامه دهید.

نکاتی که هنگام مصرف پماد پیروکسیکام (0.5) باید به آن توجه کنید


 1. سعی کنید از تماس ژل با چشم خودداری کنید و آن را به قسمت های باز، زخمی یا تحریک شده پوست خود نمالید. اگر این اتفاق به طور تصادفی رخ داد، در اسرع وقت آن را با آب گرم بشویید.
 2. این نکته را در نظر بگیرید، قسمتی از پوست که با ژل درمان شده است را با هیچ پانسمان یا بانداژی نپوشانید. به این دلیل که ممکن است پیروکسیکام بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده جذب پوست شما شود و این می تواند منجر به عوارض ناخواسته شود.
 3. پیروکسیکام می تواند باعث شود پوست شما نسبت به نور خورشید حساس تر از حد معمول شود. از تخت‌های مخصوص برنزه استفاده نکنید و تا مدتی آفتاب نگیرید. همچنین تا زمانی که درمان نشده‌اید، ناحیه تحت درمان را در برابر نور شدید خورشید محافظت کنید.

باروری

بر اساس مکانیسم اثر، استفاده از NSAID ها، از جمله پیروکسیکام، ممکن است پارگی فولیکول های تخمدان را به تأخیر بیاندازد یا از پارگی آن جلوگیری کند، که در برخی از زنان با ناباروری برگشت پذیر همراه است. در زنانی که مشکل باردار شدن دارند یا در حال درمان ناباروری هستند، باید از استفاده داروهای NSAID، از جمله پیروکسیکام، بپرهیزند.

استفاده از پماد پیروکسیکام در بارداری

تاکنون، هیچ گزارشی از عوارض ناشی از استفاده موضعی پیروکسیکام در زنان باردار گزارش نشده است. با این حال، مطالعات روی حیوانات نشان داده‌اند که این دارو می‌تواند تأثیرات ضاری بر روی تولید مثل داشته باشد. با این حال، تأثیر استفاده موضعی این دارو در زنان باردار هنوز مشخص نیست و این موضوع همچنان ناشناخته است. به هر حال، به عنوان یک اقدام احتیاطی، ترجیحاً از استفاده موضعی پیروکسیکام در زنان باردار خودداری شود. مهار سنتز پروستاگلاندین ممکن است تأثیر منفی بر روی بارداری داشته باشد. داده‌های موجود از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می‌دهد که استفاده از مهارکننده‌های سنتز پروستاگلاندین در اوایل بارداری ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. در مورد حیوانات، نشان داده شده است که استفاده از مهارکننده‌های سنتز پروستاگلاندین منجر به افزایش از دست رفتن مراحل قبل و بعد از لانه‌گزینی می‌شود. بنابراین، استفاده از ژل پیروکسیکام در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

استفاده از ژل پیروکسیکام در شیردهی

ژل پیروکسیکام برای استفاده در مادران شیرده توصیه نمی شود زیرا ایمنی بالینی آن ثابت نشده است.

استفاده از پماد پیروکسیکام برای کودکان

ضد التهاب های موضعی مانند پیروکسیکام برای بزرگسالان تجویز می شود. ( آنها معمولاً برای استفاده کودکان مناسب نیستند.)

نحوه نگهداری پیروکسیکام

 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود

عوارض پماد پیروکسیکام


 

عوارض پماد پیروکسیکام

بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه ممکن است همه آنها را تجربه نکنند. ژل پیروکسیکام عوارض جانبی بسیار کمی دارد، اما می تواند موجب:

 1. تحریک موضعی در محل مصرف شامل قرمزی و خارش شود.
 2. حساسیت به نور (حساسیت به نور خورشید) و ناحیه مورد استفاده بیشتر مستعد آفتاب سوختگی می شود.

عوارض جانبی غیر معمول:

 1. حالت تهوع (احساس بیماری)
 2. سوء هاضمه
 3. ناراحتی معده

در صورت قطع مصرف ژل پیروکسیکام، این اثرات باید از بین بروند. در صورت ادامه ناراحتی، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر پس از مصرف دارو، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید و مصرف ژل 0.5% پیروکسیکام را متوقف کنید. اگرچه این عوارض بسیار نادر است، اما می توانند بسیار جدی باشند:

 • خس خس ناگهان.
 • مشکل در تنفس.
 • تب.
 • تورم پلک ها، صورت یا لب ها.
 • بثورات یا خارش که تمام بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

سؤالات متداول


1: آیا پماد پیروکسیکام برای کمردرد خوب است؟

پیروکسیکام می تواند به طور مؤثری موجب تسکین کمردرد حاد شود. اما باید برای استفاده از این دارو به منظور درمان ابتدا نوع بیماری در نظر گرفته شود.

2: اگر فراموش کردم از پماد پیروکسیکام استفاده کنم، چه کار کنم؟

در صورت فراموشی، به محض یادآوری از آن استفاده کنید؛ مگر اینکه زمان استفاده بعدی فرا رسیده باشد. برای جبران دوز از دست رفته، به هیچ عنوان دوبرابر از آن استفاده نکنید.

3: آیا ژل پیروکسیکام مسکن است؟

ژل پیروکسیکام یک عامل ضد التهابی غیر استروئیدی است و برای شرایطی که بدن با درد و التهاب یا سفتی دست و پنجه نرم می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

4: آیا ژل پیروکسیکام با داروی دیگری تداخل دارد؟

ژل پیروکسیکام با هیچ داروی دیگری تداخل ندارد. اگر داروی دیگری مصرف می کنید، اخیراً مصرف کرده اید یا ممکن است مصرف کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

5: اگر بیش از حد از ژل فلدن(پیروکسیکام) استفاده کنم یا تصادفاً ژل فلدن را قورت دهم، چه باید بکنم؟

اگر به طور تصادفی ژل فلدن را بیش از حد استفاده کنید، بعید است که عوارض جانبی ایجاد کند. اما اگر مقدار زیادی از داروی شما به طور تصادفی بلعیده شد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا با نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان تماس بگیرید.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ