اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

دکتر امیر مویدنیا

آشنایی با انواع ماساژدرمانی ستون فقرات: ماساژ رفلکسولوژی و بارداری

صفحه اصلی » مقالات » آشنایی با انواع ماساژدرمانی ستون فقرات: ماساژ رفلکسولوژی و بارداری
فهرست مطالب

ماساژ طبی یکی از روش‌های دستکاری سیستماتیک پوست، عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های بدن است. اگر شما به ماساژ نیاز دارید می‌توانید از میان 80 نوع سبک ماساژ با فشارها، حرکات و روش‌های متنوع یکی را انتخاب کنید. این‌ها همه شامل فشار دادن، مالش یا دستکاری عضلات و بافت‌های نرم دیگر بدن به وسیله دست و انگشتان دست می‌شود. ترکیب انواع مختلف ماساژها برای سیستم عضلانی و بافت نرم قسمت مورد نظر بدن به کار می‌روند تا سلامتی را افزایش داده، روند بهبودی را تسریع بخشد، حرکات را بازیابی کرده و عملکردهای بدن را ارتقا بخشد.


ماساژ هم می‌تواند آرام‌بخش باشد و هم با اهداف طبی برای هر بیمار انجام شود. ماساژ درمانی شامل به کارگیری فشار عمقی بر یک قسمت محدود بدن که دچار تنش و درد است باعث می‌شود که عضلات بیمار شل شده و عملکرد خود را بازیابد. متخصص طب فیزیکی با فاژ درمانی برای افزایش گردش جریان خون در نقطه مورد نظر و تحریک بدن به شروع روند طبیعی بهبودی تمرکز دارد.
متخصصین ما در کلینیک تخصصی زانو دکتر مویدنیا با استفاده از بهترین و جدیدترین روش‌های ماساژ درمانی می‌توانند بهترین خدمات را در راستای بهبود مشکلات زانوی شما ارائه دهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش‌های ماساژدرمانی که در کلینیک ارائه می‌شوند یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره تلفن‌ 09135484106  تماس حاصل فرمایید.

انواع


انواع روش‌های ماساژ درمانی عبارت‌اند از:

رهایی مایوفاشیال

روش رهاسازی مایوفاشیال به طور عمومی برای درمان آسیب‌دیدگی‌ها و ناراحتی‌ها استفاده می‌شود و بهبود درد و افزایش دامنه حرکتی را به همراه دارد. ماساژ مایوفاشیال با سایر انواع ماساژ‌ها تفاوت دارد زیرا تمرکز آن بر روی فاشیا، غشاء اطراف عضلات قرار دارد. این روش با اعمال فشار بر فاشیا، به منظور کاهش سفت شدگی و محدودیت عضلات عمل می‌کند. رهاسازی مایوفاشیال به منظور آزادسازی عضلات کوتاه و محدود شده استفاده می‌شود که به دلیل استفاده یا عدم استفاده مناسب، حرکت آن‌ها محدود شده است. این روش یک تکنیک دستی است که با کمک آن عضلات اسکلتی شدیداً تنش‌دار را با رهاسازی عضلات تسکین می‌دهد، جریان خون و سیال لنف را افزایش می‌دهد و باعث تحریک رفلکس کششی در عضلات می‌شود.

نقاط ماشه‌ای

نقاط ماشه‌ای قسمت‌هایی حساسی در بدن هستند که علل برخی اثرات قسمت‌های دیگر به خصوص نواحی حساس عضلانی که باعث درد عمومی عضلانی در زمان به کارگیری زیاد شده‌اند را تحریک می‌کند. نقطه ماشه‌ای یک “گره عضلانی”، یک پچ کوچک از بافت عضلانی در اسپاسم است. این روش برای درمان آسیب‌دیدگی‌های عضلانی ورزشی، انقباضات، آرتروز و سر درد به کار برده می‌شود.

بادکش کردن

بادکش کردن یک روش پزشکی باستانی است که درمانگر در آن فنجان‌های مخصوصی را به مدت چند دقیقه روی پوست می‌گذارد تا باعث بالا آمدن آن ناحیه شود. افراد به دلایل مختلف از این روش ماساژ استفاده می‌کنند که برخی از آنها عبارتند از کمک به کاهش درد، التهاب، افزایش گردش جریان خون و لنفاوی، آرام‌بخشی و خوب شدن حال و همچنین ماساژ بافت‌های عمقی.

درمان‌های عصبی عضلانی

این روش یک روش برای دستکاری بافت نرم است که برای قسمت‌هایی که فشار بر بافت‌های نرم –غالباً نقاط ماشه‌ای – وارد می‌شود به کار‌ برده می‌شود. این روش درمانی به ایجاد تعادل در سیستم عصبی عضلانی کمک کرده تا فشارهای موضعی، اختلالات بیومکانیکی و تحریک‌های عصبی را کاهش دهد.

کشش تکی فعال

کشش تکی فعال یک سیستم دینامیکی است که به بهبود انعطاف‌پذیری و خوب شدن حال فرد کمک می‌کند. در این روش هر کشش به مدت 2 ثانیه حفظ می‌شود. این روش کشش برای جبران فیزیولوژی طبیعی بدن برای بهبود و افزایش گردش جریان خون و افزایش خاصیت ارتجاعی مفاصل و فاسیای عضلانی نیز به کار برده می‌شود.

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق به کاهش تنش در لایه‌های عمیق‌تر بافت‌ها در بدن کمک می‌کند. ماساژ بافت عمیق یک روش بسیار مؤثر برای کاهش فشارهای مزمن به دلیل ناترازی، حرکات تکراری مکرر و آسیب‌دیدگی‌های قدیمی در بدن است. به یاد داشته باشید که درد پس از به کارگیری این روش درمانی عادی است؛ مقادیر زیادی آب بنوشید تا به شستشو و دفع سموم بدن که در خلال این ماساژ آزاد می‌شوند کمک کند.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی برای افرادی طراحی شده است که سبک زندگی فعالی دارند. مشارکت در ورزش‌های خشن ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی‌های کوتاه مدت و بلند مدت شود. ماساژ ورزشی باعث تقویت عملکرد و افزایش مهارت‌های ورزشی می‌شود، به پیشگیری از آسیب‌دیدگی‌ها کمک می‌کند، درد و تورم در بدن را کاهش می‌دهد، آرامش ذهن را ایجاد می‌کند، انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهد و فرآیند بهبودی را به طور چشمگیری سریع‌تر می‌کند.

ماساژ روی صندلی

ماساژ روی صندلی در حالی انجام می‌شود که فرد با پوشش لباسی کامل روی یک صندلی متحرک که برای این منظور طراحی شده است می‌نشیند. در این روش ماساژ معمولاً گردن، شانه‌ها، کمر، بازوها و دستان ماساژ داده می‌شوند.

ماساژ شیاتسو

شیاتسو به معنی “فشار با انگشت” است. درمانگر برای انجام دادن ماساژ شیاتسو از فشار ریتمیک و متفاوت انگشتان بر روی نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند. این نقاط به نقاط شیاتسو معروف هستند و باور بر این است که برای گردش انرژی در بدن که به آن چی گفته می‌شود بسیار مهم و حیاتی هستند. طرفداران این روش بر این عقیده‌اند که ماساژ شیاتسو می‌تواند به رفع انسداد در نقاط شیاتسو کمک کند.

ماساژ تای

در هنگام ماساژ دادن به روش تای، درمانگر از بدن خود برای حرکت دادن بدن بیمار در جهات مختلف کمک می‌گیرد. در این نوع از ماساژ عضلات، حرکات مفصلی و نقاط شیاتسو فشرده می‌شوند.

ماساژ با سنگ داغ

درمانگر برای انجام این نوع ماساژ، سنگ‌های داغی را روی قسمت‌های معینی از بدن مانند نقاط طب سوزنی قرار می‌دهد. این سنگ‌ها ممکن است به عنوان ابزار ماساژ به کار برده شوند یا به طور موقتی روی محل‌های مورد نظر قرار داده شوند. به کارگیری این روش در کنار روش‌های دیگر باعث تسکین و آرام‌بخشی بدن می‌شود زیرا گرما به عمق بدن منتقل می‌شود.

رفلکسولوژی

در رفلکسولوژی از دست، شصت و انگشتان برای تحریک قسمت‌های مختلف پا استفاده می‌شود. تصور بر این است که این قسمت‌ها با قسمت‌های مختلف بدن در ارتباط هستند. انتظار می‌رود که این روش ماساژ باعث افزایش سلامتی و خوب شدن حال فرد شود.

ماساژ بارداری

بدن زنان در دوران بارداری دچار تغییرات زیادی می‌شود. ماساژ بارداری می‌تواند با کاهش فشار، کاهش تورم دست و پا و کاهش دردهای عضلانی و مفصلی به این تغییرات کمک کند. این روش ماساژ به ویژه در زمان‌هایی که مصرف برخی داروها محدود می‌شود می‌تواند بسیار مفید و مؤثر وقع شود. استفاده از بالش طراحی شده مخصوص این نوع ماساژ به درمانگر کمک می‌کند تا زنان را در وضعیت بدنی راحتی برای انجام این نوع ماساژ قرار دهد.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یک روش طبی است که برای ایجاد آرامش در بدن استفاده می‌شود. در این روش، از ترکیب لوسیون‌ها و روغن‌ها برای مالیدن روی سطح بدن استفاده می‌شود و ضربات نرم و ملایمی به بدن وارد می‌شود که به بهبود جریان خون در بدن کمک می‌کند. استفاده از ماساژ سوئدی دارای مزایای فراوانی است که شامل کاهش درد و فشار در بدن، بهبود عملکرد ذهنی و افزایش انعطاف‌پذیری بدن می‌شود.

در ماساژ سوئدی از روش‌های مختلف طبی برای احساس بهتری در فرد استفاده می‌شود و در طول جلسه از ضربات ملایم و متعددی استفاده می‌شود.• افلوراژ: در این روش، ضرباتی لغزشی از گردن تا انتهای ستون فقرات یا از شانه تا نوک انگشتان دست زده می‌شود. ضربات روی اندام‌ها در مسیر قلب زده می‌شود که جریان لنفاوی و گردش جریان خون را بهبود بخشد.
پتریساژ: در این مرحله از حرکات فشاری و چرخشی روی عضلات به منظور بهبود گردش جریان خون استفاده می‌شود. پتریساژ از طریق فشار اعمال شده، سموم را از عصب و بافت عضله دفع می‌کند.
فریکشن (اصطکاک): در این مرحله از حرکات دوار یا عرضی در نزدیکی مفاصل، نزدیک ستون فقرات و قسمت‌های دیگر بدن استفاده می‌شود. در این مرحله، انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل افزایش یافته و گره‌های فیبرهای عضلانی بر طرف می‌شوند.
ضربه: در این مرحله از مجموعه‌ای از حرکات تصادفی برای زدن ضربات ملایم به عضلات استفاده می‌شود که باعث تقویت عضلات و کاهش اسپاسم‌های عضلانی می‌شود.
لرزش: در این مرحله، درمانگر دستان خود را به سرعت روی اندام‌ها یا کمر حرکت می‌دهد که باعث تقویت گردش جریان خون شده و غالباً برای درمان درد پایین کمر به کار برده می‌شود.

مزایای ماساژ درمانی


غالباً ماساژ درمانی برای شل کردن عضلات با تأکید بر اثرات تن درمانی و تسریع روند بهبودی انجام می‌شود. در ماساژ درمانی با دست بر روی عضلات و رباط‌ها کار می‌شود تا درد آنها کاهش یافته، از آسیب‌دیدگی جلوگیری شده و عملکرد ورزشکاران بهبود یابد.
روش‌های ماساژ بافت نرم بدن را حرکت داده تا نقاط ماشه‌ای التیام یافته، گردش جریان خون افزایش می‌یابد و درد و گرفتگی‌های عضلانی رفع شده و عملکرد عمومی بدن ارتقا می‌یابد.
تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمان یک روش درمانی مؤثر برای مقاصد زیر است:
• کاهش فشار، درد و تنش‌های عضلانی
• بهبود گردش جریان خون و دامنه حرکتی
• بهبود دردهای مزمن با افزایش سطح اندورفین در بدن
• آسیب‌دیدگی‌های ورزشی
• برخی دردهای پایین کمر و درد گردن
• اضطراب، فیبرومالژی، سر درد و دردهای عصبی

چه قسمت‌هایی از بدن را نباید ماساژ داد؟


اگر قسمت تحت درمان شرایط زیر را داشته باشد نباید آن قسمت را ماساژ داد:
• زخم‌های باز بزرگ
• سوختگی‌ها
• زخم‌های پوستی
• تورم شدید
• قسمت‌هایی از بدن که موی زیادی دارد
• پوست حساس
• عفونت‌های باکتریایی
• بیماری‌های پوستی
• بدخیمی‌هایی مانند سرطان

جلسه ماساژدرمانی چقدر طول می‌کشد؟


مدت زمان جلسات ماساژ درمانی معمولاً بین 30 دقیقه تا یک ساعت است و بیماران به صورت فردی این درمان را دریافت می‌کنند به منظور آرامش بخشی. جلسات ریلکسیشن در ماساژ درمانی باید حدود یک ساعت طول بکشد تا بتواند نقاط ماشه‌ای و مناطق تنش دار بدن را تسکین دهد.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ