اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

دکتر امیر مویدنیا

اوزون درمانی زانوی آرتروزی و کاهش علائم درد، خشکی و التهاب مفصل

صفحه اصلی » درمان زانو بدون جراحی » اوزون درمانی زانوی آرتروزی و کاهش علائم درد، خشکی و التهاب مفصل
فهرست مطالب

اوزون درمانی یک تکنیک نسبتاً جدید است که برای انواع دردهای اسکلتی – عضلانی و مفصلی از جمله درد مزمن زانو خصوصاً آرتروز زانو به کار می‌رود. اوزون نوعی اکسیژن است که به طور طبیعی در جو وجود دارد. برخلاف اکسیژنی که تنفس می‌کنیم، یعنی O2، اوزون (O3) مولکول سه اتمی‌ است که لایه‌ای را تشکیل می‌دهد که زمین را در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت می‌کند. کاربرد پزشکی گاز اوزون به حدود 150 سال پیش برمی‌گردد و به طور سنتی برای استریل تجهیزات و معالجه بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اوزون با استفاده از روش‌های مختلف به صورت مایع یا گازی به بدن وارد می‌شود.

درمان آرتروز زانو شامل تزریق اوزون گرید پزشکی به حفره مفصلی زانو است. این روش ساده و بی خطر و با کمترین عوارض جانبی است.

تزریق گاز اوزون این مزیت را دارد که روند آرتروز زانو را کند کرده و نیاز به جراحی تعویض مفصل را به تأخیر بیندازد. اوزون درمانی این امکان را به مبتلایان به درد مزمن زانو می‌دهد تا بتوانند تحرک و استقلال خود را بازیابند و به یک سبک زندگی فعال تر بازگردند، که در نهایت می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد. آیا شما علاقه مند به تزریق اوزون برای درد زانو هستید یا مایلید درباره این گزینه درمانی بیشتر بدانید؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان اوزون تراپی زانو و یا رزرو نوبت در کلینیک دکتر امیر مویدنیا با شماره تلفن‌های 03136293575 – 09135484106 تماس حاصل فرمایید.

درمان علائم آرتروز زانو با اوزون تراپی 


درمان علائم آرتروز زانو با اوزون تراپی

آرتروز نوعی بیماری است که بر مفاصل بدن تأثیر می‌گذارد. این وضعیت می‌تواند در افراد با هر سنی رخ دهد. آرتروز و آرتریت روماتوئید از انواع متداول آرتروز هستند که می‌توانند بر روی زانو تأثیر بگذارند. آرتروز باعث تغییرات دژنراتیو در غضروف مفصلی استخوان می‌شود و آرتریت روماتوئید در اثر حمله سیستم ایمنی به مفاصل ایجاد می‌شود که منجر به تورم، آسیب و گاها تغییر شکل خود مفصل می‌شود.

علائمی که تجربه می‌کنید وابسته به نوع و میزان پیشرفت آرتروز زانو شما است. اگرچه زیرنویس زیر برای راهنمایی شما تهیه شده است، اما در صورتی که هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، باید به یک پزشک متخصص زانو مراجعه کنید تا تشخیص و درمان دقیقی دریافت کنید. اوزون تراپی تا کنون نتایج مثبتی در درمان و کاهش علائم آرتروز زانو ارائه داده است.

لازم به ذکر است که من یک مدل زبانی هستم و نمی‌توانم تشخیص پزشکی قطعی را ارائه دهم. برای تشخیص و درمان دقیق، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

  • درد: اکثر افراد ابتدا با بروز درد در زانوی خود از وجود مشکل آگاه می‌شوند. در حالی که درد زانو یک اتفاق کاملاً متداول است، اما ممکن است فقط هنگامی ‌که پای خود را به طریقی خاص حرکت می‌دهید یا در پایان یک روز پر کار که زیاد ایستاده اید یا حرکت کرده اید، در زانوی خود درد احساس کنید. درد آرتروز غالباً به جای درد موضعی و تیز، دردی انتشاری روی کل زانو می‌باشد. همچنین ممکن است صبح یا آخر شب بدتر شود. تزریق اوزون در کاهش درد آرتروز زانو بسیار موثر است.
  • کاهش تحرک: ممکن است در انجام حرکات خاصی مانند نشستن یا ایستادن با مشکل مواجه شوید. اگرچه این ممکن است در ابتدا مشکلی نداشته باشد، اما با گسترش بیشتر آرتروز در مفصل زانو، اغلب می‌تواند حرکات شما را محدود کرده و کاهش دهد.
  • سفتی: هنگام حرکت دادن پا ممکن است سفتی در زانوی شما افزایش یابد. این امر می‌تواند باعث شود حرکات شما بسیار کندتر یا سخت تر از حد معمول شوند.
  • ضعف: ممکن است متوجه شوید که زانوی شما مقداری از قدرت خود را از دست داده است. عضلات اطراف زانوی شما ممکن است نازک تر از حد معمول به نظر برسند، و ممکن است احساس کنید که مفصل زانوی شما گاه گاهی خالی می‎شود.
  • تورم: در اثر تغییرات التهابی درون مفصل، ممکن است تورم در مفصل زانوی خود داشته باشید. این وضعیت به سینوویت معروف است و اغلب با گذشت زمان برطرف می‌شود. گاهی اوقات، این مایع ممکن است باعث تورم در پشت زانو شود که به عنوان “کیست بیکرز” شناخته می‌شود. مسئله ای جدی نیست و اغلب با برطرف شدن تورم مفصل برطرف می‌شود. اگر دردناک شد، برای مشاوره باید به پزشک مراجعه کنید. اوزون باعث کاهش التهاب زانو می‌شود
  • سایش: این وضعیت که به کرپیتوس (crepitus) شناخته می‌شود، احساس یا صدای خرد شدن یا ترک خوردگی به همراه دارد که هنگام حرکت از مفصل زانو شنیده می‌شود. به دلیل وجود مواد معدنی و ویتامینه‌ها در تزریق اوزون، این روش در رفع تق تق صدای زانو توسط متخصص زانو برای بیمار استفاده می‌شود.

اوزون درمانی چگونه برای درد زانو موثر است؟


اوزون درمانی چگونه برای درد زانو موثر است

علت درد زانو و کندی در بهبودی، کمبود گردش خون و التهاب است. این امر، به نوبه خود، اکسیژن رسانی را محدودتر می‌کند، که باعث آسیب بیشتر می‌شود و توانایی بدن در ترمیم خود را محدود می‌کند. این کاهش گردش خون و التهاب باعث ایجاد یک چرخه آسیب رسان تداوم دهنده می‌شود. برای بهبود و بازسازی بدن، خون باید ویتامین‌ها، مواد معدنی و اکسیژن را به منطقه آسیب دیده منتقل کند. از بین این موارد، اکسیژن مهمترین عامل است زیرا سطح کم اکسیژن باعث تجمع اسید لاکتیک می‌شود که منجر به افزایش درد می‌گردد.

  • اوزون در ابتدا با تزریق ماده بی حس کننده در ناحیه آسیب دیده برای کاهش درد و تورم زانو اثر می‌کند که گردش خون را افزایش می‌دهد.
  • در مرحله دوم، ویتامین‌ها و مواد معدنی تزریق می‌شوند که برای روند بهبود حیاتی هستند.
  • در مرحله سوم، داروی هومیوپاتی برای کاهش درد زانو ، تورم و تحریک سیتوکین‌های مناسب جهت کمک به بازسازی و ترمیم بافت در ناحیه تزریق می‌شود.
  • سرانجام، یک مخلوط اکسیژن و اوزون در ناحیه تزریق می‌شود. تزریق اکسیژن در ناحیه ملتهب باعث تولید فوری انرژی در سلول‎های آسیب دیده و نیازمند اکسیژن می‌شود. اوزون باعث تحریک واسطه‌های شیمیایی قدرتمند در ترمیم، بازسازی و تعدیل التهاب می‌شود.

بعد از اوزون درمانی زانو چه اتفاقی می‌افتد؟ 


بعد از درمان با اوزون، بیشتر بیماران اولین چیزی که تجربه می‌کنند، کاهش فوری 50-80٪ درد است. پاسخ به درمان با اوزون بین افراد متفاوت است و به توانایی بهبودی و سطح آسیب زانو وابسته است. بر اساس گزارشات، تزریق اوزون در 75٪ افراد موجب حذف کامل و دائمی درد می‌شود و در 90٪ افرادی که به علت آرتروز درد زانو دارند، درد را کاهش می‌دهد. با ترکیب این آمار با سایر روش‌های سبک زندگی و توصیه‌هایی که توسط پزشک ارائه می‌شود، احتمالاً به میزان نزدیکی به 100٪ درمان درد دائمی زانو را خواهید داشت.

ممکن است بیشتر افراد فقط به یک یا دو روش درمانی احتیاج داشته باشند، در حالی که دیگران ممکن است به یک سری شش تایی نیاز داشته باشند و باید از مزایایی که تزریق‌های مکرر گاه به گاه به آنها می‌رساند، بهره مند شوند. فرایند تزریق شامل یک ویزیت 10-20 دقیقه ای است و یک بار در هفته تا یک بار در ماه تکرار می‌شود تا حداکثر پیشرفت حاصل شود.

آیا عوارض جانبی دارد؟ 


بله، صحیح است. گزارشی درباره عوارض جانبی ناخواسته و جدی از درمان با اوزون در زانو گزارش نشده است. اثرات فوری ممکن است شامل احساس “سنگینی” در مفصل باشد و به ندرت ممکن است در 24 ساعت اول پس از تزریق، درد را افزایش دهد. با این حال، در صورتی که این اتفاق بیفتد، بیماران معمولاً گزارش می‌دهند که وضعیت درد زانویشان نسبت به قبل از تزریق بهبود یافته است.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ