اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

دکتر امیر مویدنیا

ورم و آب آوردن زانو را چگونه درمان کنیم؟ (بدون نیاز به جراحی)

صفحه اصلی » ورم زانو » ورم و آب آوردن زانو را چگونه درمان کنیم؟ (بدون نیاز به جراحی)
فهرست مطالب

افیوژن مفصل به معنای انباشت مایع درون مفاصل است. به طور طبیعی، مقدار کمی مایع درون مفاصل وجود دارد که باعث حرکت روان و جلوگیری از وقوع آسیب‌هایی نظیر پارگی و ساییدگی در انتهای استخوان‌ها می‌شود. با این حال، برخی بیماری‌ها (عمدتاً بیماری‌های التهابی) می‌توانند باعث انباشت مایع اضافی درون مفصل آسیب دیده شوند. این مایع از بافتی که مفصل آسیب دیده را تشکیل می‌دهد، ناشی می‌شود. علاوه بر انباشت مایع درون مفصل، این عارضه ممکن است باعث آسیب‌دیدگی و تحمیل ضربه به مفصل شود. در صورت افیوژن زانو، تورم زانو، درد زانو و مشکلات مربوط به حرکت زانو رخ می‌دهد.

ورم و آب آوردن زانو را چگونه درمان کنیم؟ (بدون نیاز به جراحی)

در صورتی که افیوژن زانو تحت درمان قرار نگیرد، می‌توانید باعث ناتوانی حرکتی بیمار و گسترده شدن بیماری می‌شود. نکته مهم این که اگر این مشکل به دلیل وجود عفونت ایجاد شده باشد و اگر درمان نشود ممکن است باعث آسیب‌دیدگی دائمی مفصل شود. هر موقع که مفصل شما متورم شده باید به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید زیرا باید مشخص شود که مشکل شما چیست.

پزشک با معاینه فیزیکی، آنالیز مایع کشیده شده از زانو یا بررسی تصاویری مانند ام آر آی یا اشعه ایکس به شما در تشخیص علت مشکل کمک کرده و روش‌های درمانی مناسب را به شما توصیه می‌کند. درمان افیوژن زانو شامل استفاده از داروهای مختلف، مدیریت علائم و درمان علل زمینه‌ای نظیر استراحت، فیزیوتراپی و ورزش درمانی می‌شود. عمل جراحی نیز ممکن است یکی از گزینه‌های درمانی باشد که به شدت بیماری بستگی دارد.

اگر علائم بیماری آب آوردن زانو را در خود مشاهده می‌کنید می‌توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی دکتر مویدنیا از جدیدترین روش‌های درمانی بهره‌مند شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره روش‌های درمان آب آوردن زانو و یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌های 09135484106 تماس حاصل فرمایید.

 علل ابتلا به افیوژن مفصل زانو


افیوژن مفصل زانو ممکن است علل متعددی داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 • آسیب‌دیدگی: وارد آمدن ضربه مستقیم به مفصل زانو می‌تواند احتمال ابتلا به افیوژن یا آب آوردن مفصل زانو را افزایش دهد.
 • آسیب‌دیدگی ممکن است به دلیل شکستگی استخوان در مفصل زانو یا به دلیل پارگی رباط‌ها و مینیسک زانو ایجاد شود.
 • استفاده بیش از حد یا فشار مستمر بر مفصل زانو نیز ممکن است باعث آب آوردن زانو شود.
 • آرتروز: در صورت ابتلا به این بیماری، آب آوردن زانو شایع است. با افزایش سن، غضروف زانو به تدریج از بین رفته و زانو آب می‌آورد. درد و خشک‌شدگی از علائم دیگر ابتلا به آرتروز مفصل زانو هستند.
 • روماتیسم مفصلی: این یک بیماری خود ایمنی است که دران بافت سینوویال متورم شده و باعث آب آوردن و ورم زانو می‌شود. درد، قرمزی، خشک‌شدگی و تورم از علائم دیگر این بیماری هستند.
 • عفونت‌های حاد باکتریایی: عفونت استافیلوکوکوس
 • آب آوردن ناشی از توبرکولار: علت ابتلا به این عارضه، توبرکولوز مفصل زانو است.
 • بورسیت
 • کیست بیکر
 • تومورها
 • اختلالات خونریزی

 علائم


تورم زانو به ندرت به خودی خود اتفاق یافتد. معمولاً این عارضه با علائم دیگری همراه است که باعث مختل شدن زندگی می‌شود. برخی از این علائم عبارتند از:

عواملی که احتمال آب آوردن زانو را افزایش می‌دهند


عواملی که احتمال آب آوردن زانو را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • افزایش سن
 • ورزش کردن: احتمال آب آوردن زانوی افرادی که در ورزش‌هایی که در آنها زانو می‌چرخد مانند بسکتبال و فوتبال شرکت می‌کنند بیشتر است.
 • چاقی : هر چه وزن فرد بیشتر باشد، احتمال آب آوردن زانوی او بیشتر می‌شود

تشخیص


پزشک ممکن است دستور انجام آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین علل زمینه‌ای آب آوردن زانو بدهد.

آزمایش‌های تصویری

این مطالعات، داخل مفصل زانو را نشان می‌دهد. این تصاویر به تعیین وجود مایع در بافت یا بورس کمک کرده و اطلاعاتی در مورد علت جمع شدن مایع در زانو به پزشک ارائه می‌دهد.

 • اشعه ایکس
 • اولتراسوند
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی)

آزمایش‌های خون

نمونه خون گرفته شده از دست برای بررسی وجود احتمالات زیر مورد آزمایش و برسی قرار می‌گیرد:

آسپیراسیون مفصل (آرتوسنتز)

در هنگام انجام این فرایند، پزشک مایع را از داخل زانوی بیمار کشیده و برای بررسی احتمال وجود موارد زیر مورد آزمایش قرار می‌دهد:

 • خون که ممکن است به دلیل آسیب‌دیدگی یا اختلالات خونریزی وجود داشته باشد
 • باکتری که ممکن است باعث بروز عفونت شده باشد
 • کریستال‌های ایجادکننده نقرس یا شبه نقرس

آرتروسکوپی

پزشک یک لوله روشن و کوچک را با لنز بزرگ کننده (آرتروسکوپ) از طریق یک شکاف وارد زانوی بیمار کرده و داخل مفصل زانو را از طریق آن مورد بررسی قرار می‌دهد.

درمان


درمان آب آوردن زانو به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. برخی گزنه‌های درمانی عبارتند از:

استراحت کردن

استراحت کردن

به بیمار توصیه می‌شود که در خانه از انجام فعالیت‌هایی که مکن است باعث اعمال فشار وزنی بر زانو شوند خودداری کند. استراحت کردن می‌تواند به کاهش تورم زانو و تسریع روند بهبودی کمک کند.

سرما درمانی و گرما درمانی

سرما درمانی و گرما درمانی

توصیه می‌شود که زانوی متورم سرد شود. یک کیسه یخ یا سبزیجات یخ‌زده را می‌توان به مدت 15 تا 20 دقیقه روی زانو قرار داد. این کار به کاهش درد و تورم کمک می‌کند. اگر در زانوی آسیب دیده احساس درد می‌کنید، از یک پد گرم روی آن استفاده کنید.

بالا نگه داشتن زانو

بالا نگه داشتن زانو

یکی از اقدامات خوددرمانی برای مدیریت زانویی که آب آورده این است که زانو را بالاتر از سطح قلب قرار دهید. این کار به کاهش تجمع مایع در زانو کمک می‌کند. توصیه می‌شود که در هنگام انجام سرما درمانی که در بالا ذکر شد نیز زانوی خود را در این وضعت قرار دهید.

کمپرس کردن

استفاده از یک باند کشی دور زانو به کاهش درد و تورم ناشی از آب آوردگی زانو کمک می‌کند. اگر این باند خیلی محکم بسته شود ممکن است باعث مسدود شدن گردش جریان خون در قسمت پایین پا شود. اگر پای شما سرد یا آبی شد، باند را باز کنید. باند را باید قبل از خوابیدن باز کنید.

زانوبند طبی

زانوبند طبی

احتمال آسیب‌دیدگی دوباره زانویی که متورم شده است و ایستادن روی آن دشوار شده بیشتر بوده و ممکن است در این موارد نیاز به استفاده از زانوبندهای طبی باشد. این زانوبند از آسیب‌دیدگی بیشتر و استفاده بیش از حد از زانو جلوگیری کرده و احتمال تورم بیشتر در آینده را کاهش می‌دهد.

دارودرمانی

دارودرمانی

اگر آب آوردن مزمن زانو ناشی از مبتلا به آرتروز باشد، ممکن است به شما داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی تجویز شود. در صورتی که عفونت باکتریایی باعث آب آوردن زانو شده باشد، نخستین روش درمانی ممکن است شامل مصرف آنتی‌بیوتیک باشد. همچنین، در برخی موارد که مشکل آب آوردن زانو به علت آسیب و ضربه‌دیدگی است، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز ممکن است استفاده شوند.

تزریق کورتیکواستروئیدها

تزریق کورتیکواستروئیدها

مکن است بسته به مشکلات زمینه‌ای، تزریق کورتیکو استروئیدها (داروهای ضدالتهابی قوی) برای درمان تورم زانو توصیه شود.

پی آر پی

پی آر پی

پلاسمای غنی‌شده با پلاکت یک روش دیگر برای درمان تورم زانو است. در تزریق پی آر پی، خون از خود بیمار گرفته شده و دوباره به وی تزریق می‌شود. این تزریق‌ها حاوی پلاسمایی است که غلظت پلاکت در آن بیش از خون معمولی در بدن است. با تزریق پی آر پی، ویژگی‌های درمانی طبیعی بدن ارتقا یافته و غضروف، تاندون‌ها، رباط‌ها، عضلات یا حتی استخوان‌ها با این روش‌ترمیم می‌شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی روش دیگر برای درمان تورم زانو است. برنامه‌های فیزیوتراپی در کاهش آب آوردن زانو و خشک‌شدگی مفصل زانو مؤثر واقع می‌شود. اگر عضلات ران (چهار سر) یا همسترینگ بیمار ضعیف باشد، پزشک با آموزش نحوه تقویت کردن این عضلات به وسیله تمرینات ورزشی برای نگهداری بهتر زانو به بیمار کمک می‌کند.

 ماساژ

ماساژ نیز یک روش برای کاهش تورم زانو است. ماساژ دادن روزانه زانو با روغن به کاهش درد و التهاب ناشی از آب آوردن زانو کمک کرده و یکی از روش‌های درمانی خانگی مؤثر به شمار می‌رود.

ورزش درمانی

ورزش درمانی

ورزش درمانی یکی از روش‌های درمان آب آوردن زانو است. حرکات کششی باعث کاهش خشک‌شدگی و افزایش دامنه حرکتی مفصل متورم می‌شود. به عنوان مثال، برای کشش همسترینگ روی زمین به پشت دراز بکشید و پای آسیب دیده را از سطح زمین بلند کنید. دستان یا یک حوله در زیر زانویی که بالا برده‌اید قرار دهید. بیمار باید احساس کشش خفیفی در پشت پای خود داشته باشد. یک حرکت کششی، کشش عضلات چهار سر ران در حالت ایستاده است. در حالی که دست خود را به یک صندلی گرفته‌اید، زانوی آسیب دیده را خم کرده و پای خود را با دست همان طرف بگیرید. اگر بیمار نمی‌تواند پای خود را بگیرد، زانو را خم کرده و پا و قسمت پایین ساق پا را روی صندلی قرار دهد. این حالت کشش را 10 تا 30 ثانیه یا تا آنجا که می‌توانید حفظ کنید. این حرکت را سه مرتبه در روز تکرار کنید.

تخلیه یا درناژ

پزشک ممکن است اقدام به تخلیه مایع اضافی از داخل زانوی شما کند تا فشار ناشی از انباشت مایع در زانو کاهش یابد. در این روش، پزشک با استفاده از یک سوزن استریل شده که به سرنگ متصل شده است، آن را در مفصل شما وارد کرده و مایع را از زانو خارج می‌کند. پس از انجام این روش، ممکن است بیمار به درمان با کورتیکواستروئیدها تحت درمان قرار گیرد تا هرگونه التهابی که به دلیل انجام عمل جراحی بوجود آمده است، درمان شود.

انجام عمل جراحی

در برخی افراد، تورم زانو ممکن است خیلی شدید باشد به صورتی که فرد نتواند وزن بدن را روی زانوی خود تحمل کند. برای این افراد، ممکن است پزشک انجام عمل‌های جراحی را توصیه کند. برخی روش‌های جراحی عبارتند از:

 • آرتروسکوپی. در هنگام انجام این عمل، جراح یک شکاف کوچک در پوست روی مفصل زانو ایجاد کرده و سپس یک لوله کوچک همراه با روشنایی (آرتروسکوپ) را وارد مفصل کرده که تصاویر لحظه‌ای از داخل زانو را روی دستگاه ویدیو ارسال می‌کند. ممکن است پزشک از ابزارهای دقیق کوچک استفاده کرده و آنها را به آرتروسکوپ متصل کرده و وارد مفصل نماید تا بافت شل شده را برداشته یا آسیب‌دیدگی زانو را ترمیم کند.
 • تعویض مفصل. اگر بیمار دیگر قادر به تحمل وزن روی زانوهای خود نباشد، ممکن است پزشک عمل تعویض زانو را انجام دهد.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ