اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

لوگو دکتر امیر مویدنیا

آسیب کشکک زانو: علت، درمان + عکس

صفحه اصلی » کشکک زانو » آسیب کشکک زانو: علت، درمان + عکس
فهرست مطالب

هر آسیبی که به استخوان پاتلار یا کشکک وارد شود را آسیب مزمن کشکک می نامیم که به صورت ناگهانی ظاهر می شود. استخوان کشکک به عنوان سپر محافظتی مفصل زانو و بافت‌های نرم آن عمل می کند و در تاندون های چهارسر و پاتلار قرار دارد. کشکک در معرض هر آسیبی که به جلوی زانو وارد می شود و همچنین آسیب های کششی ایجاد شده بر روی تاندون های مرتبط با کشک قرار دارد. ورزشکاری که در بازی بسکتبال روی پایش فرود می آید یا در فوتبال تحت تکل قرار می گیرد، ممکن است با آسیب مزمن کشکک مواجه شود.

نشانه های به خصوص و روش درمان مشکل ایجاد شده تا حد زیادی به شدت صدمه بستگی دارد؛ کشکک ممکن است با شکستگی مویی یا تکه تکه شدن همراه شود. درمان اولیه شامل مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و روش رایس (RICE)، و در صورت مشکوک بودن به شکستگی شامل استفاده از عصا و عدم اعمال وزن بر روی آن تا قرار گرفتن تحت ارزیابی پزشک خواهد بود. باید گفت که برای درمان این آسیب دیدگی باید با یک پزشک مجرب و ماهر مشورت کنید تا احتمال بروز خطر و عوارض جانبی را کاهش دهید.

انواع آسیب دیدگی مزمن کشکک


انواع آسیب دیدگی مزمن کشکک

کشکک در کنار درشت نی و فمور (استخوان ران) بخشی از مفصل زانو هستند. کشکک در تاندون پاتلار قرار گرفته است که نقش ارتباطی عضله چهار سر و ران به درشت‌نی در زیر مفصل زانو را بر عهده دارد. کشکک که در جلوی مفصل زانو قرار دارد و بخش انتهایی استخوان ران را تشکیل می دهد و کشیدگی بیشتر زانو را ممکن می کند. رایج ترین آسیب های مزمن کشکک عبارتند از:

 • پارگی تاندون پاتلار: پارگی تاندون پاتلار ممکن است به صورت خفیف، جزئی یا کامل باشد. پارگی کامل می تواند آسیبی جدی باشد که به جراحی و دوره ریکاوری حداقل ۴ تا ۶ ماهه نیاز دارد.
 • جابجایی کشکک: این مشکل معمولاً زمانی رخ می دهد که کشکک زانو به صورت کامل از محل خود خارج شده و معمولاً به کنار زانو میرود. اگرچه این مشکل دردناک است اما به اندازه جابجایی زانو که در آن ارتباط میان استخوان های فمور و درشت‌نی قطع میشود، جدی به شمار نمی رود.
 • ناپایداری کشکک یا ساب لاکسیشن پاتلار: این مشکل به جابجایی کشکک زانو و عدم قرارگیری کشکک در شیار فمور اشاره دارد. این مشکل می‌تواند شامل جابجایی جزئی یا کامل شود و می تواند به هنگام حرکت با درد مواجه شود.
 • شکستگی استخوان کشکک: استخوان کشکک یا پاتلار ممکن است در نتیجه افتادن یا وارد شدن یک ضربه بشکند و برای درمان نیاز به جراحی خواهد داشت.

نشانه های آسیب مزمن کشکک


نشانه های آسیب مزمن کشکک

آسیب مزمن کشکک می تواند نشانه هایی مانند نشانه های مشابه با آسیب به بافت های نرم یا صدمات وارد بر استخوان مانند درد، تورم یا بدشکلی در پا را به همراه داشته باشد؛ همچنین با نشانه های در وضعیت عملکردی زانو مواجه خواهید شد. از نشانه های معمول این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد: اکثر آسیب های مزمن کشکک با درد بسیار زیادی همراه هستند. درد زانو در طول انجام برخی فعالیت های به خصوص مانند حرکت در پله (به خصوص پایین رفتن از پله) و زانو زدن قابل توجه تر است اما می تا حدی شدید شود که نتوانید وزنتان را روی آن وارد کنید.
 • تورم: آسیب مزمن کشکک می تواند با تورم ناشی از التهاب همراه شود.
 • داشتن صدا در صورت بروز آسیب کشکک: به خصوص در پارگی تاندون پاتلار یا جابجایی کشکک ممکن است با صداهایی در زانو مانند ترکیدن حباب مواجه شوید. گاهی اوقات ممکن است حس خرد شدن یا ساییده شدن دو استخوان برروی هم را داشته باشید. البته این مشکل گاهی در زانو های سالم نیز رخ می دهد.
 • ناپایداری: شاید نتوانید بعد از آسیب، وزنتان را تحمل کنید و زمانیکه میخواهید بایستید یا راه بروید با خالی کردن زانو همراه شوید.
 • قفل شدگی مفصل: ممکن است زانویتان قفل شود و نتوانید آن را خم و راست کنید.
 • بدشکلی: این مشکل به خصوص در حالتی که با جابجایی یا شکستگی مواجه شوید، رخ خواهد داد.
 • کبودی: احتمال بروز کبودی های قابل توجه در صورت شکستگی یا پارگی تاندون وجود دارد که البته این مشکل در صورت بروز آسیب ناشی از ضربه به کشکک زانو نیز رخ خواهد داد.
  علت و درمان کجی کشکک زانو با روش های غیرجراحی

 آسیب کشکک معمولاً منجر به دشواری در حرکت زانو، راه رفتن و دویدن خواهد شد. کشکک به دلیل افزایش قدرت مفصل زانو، از لحاظ عملکردی دارای اهمیت بسیاری است. جابجایی کشک ممکن است بلافاصله با برگشت به محل اصلی خود همراه شود؛ این مسئله نیز باعث ایجاد کبودی و آسیب به بافت نرم خواهد شد. باید هرچه زودتر برای ارزیابی آسیب های وارده به پزشک مراجعه کنید.

بورسیت پری پاتلار یا التهاب و تورم کیسه های اطراف زانو نیز می تواند مشکلی ناشی از صدمه وارده به کشکک یا عفونت بعد از صدمه باشد. علاوه بر تورم جلوی کشکک، این ناحیه ممکن است با حساسیت نسبت به لمس یا گرمی همراه شود. اگر بورسیت در نتیجه عفونت ایجاد شود، فرد با تب و لرز مواجه خواهد شد.

دلایل آسیب مزمن کشکک


آسیب مزمن کشکک ممکن است در نتیجه ضربه ناشی از فعالیت‌های ورزشی یا مشکل آناتومی در مفصل زانو رخ دهد.

حوادث و ضربه ها

حوادث و ضربه ها

موقعیت کشکک در جلوی زانو آن را مستعد شکستگی، جابجایی یا پارگی تاندون در حین افتادن، کج شدن زانو یا ضربات شدیدی در حین حوادثی مانند تصادف ماشین و برخورد به داشبورد می‌کند حوادث ترافیکی دلیل ۷۸.3 درصد از شکستگی های کشکک را تشکیل می دهد؛ حوادث رخ داده در محل کار و حوادث خانگی نیز 13.7 و 11.4 درصد از موارد شکستگی کشکک زانو را به خود اختصاص می‌دهند. ضعف استخوان در صورتیکه فرد به پوکی استخوان مبتلا باشد، می تواند احتمال شکستگی کشکک ناشی از افتادن روی زانو را افزایش دهد. شکستگی کشکک در نتیجه عفونت استخوان یا تومور استخوان نیز در بیماران دیده شده است.

آسیب دیدگی های ورزشی

آسیب دیدگی های ورزشی

 آسیب مزمن کشکک ممکن است در نتیجه حرکات ناگهانی مانند اتفاقاتی که در فعالیت های ورزشی مانند ستون شدن پا و پیچیدن آن نیز رخ می دهد. در صورتی که بعد از پریدن بر روی زانویتان فرود بیاید ممکن است با پارگی تاندون پاتلار مواجه شوید. اگر از قبل با تاندونیت پاتلار که التهاب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو است، درگیر شده باشید، زمینه پارگی تاندون پاتلار را خواهید داشت. این مشکل در میان کسانی که به کرات بر روی سطوح سخت می پرند مانند بازیکنان والیبال و بسکتبال بیشتر دیده می‌شود. انقباض ناگهانی عضله چهار سر می تواند منجر به شکستگی کشک شود؛ این موضوع زمانی که از ارتفاع می پرید، رخ خواهد داد که البته رایج نیست.

تفاوت‌های آناتومی

تفاوت‌های آناتومی

اختلاف در آناتومی زانو می تواند خطر بروز آسیب، بخصوص ناپایداری و جابجایی کشکک را به همراه داشته باشد. بعضی افراد با شیارهای نابرابر یا سطحی از بدو تولد همراه هستند؛ این موضوع منجر به ایجاد ناپایداری در مفصل پاتلوفمورال شده و در نتیجه می تواند جابجایی کشکک حتی در اثر انجام فعالیت های نرمال را به همراه بیاورد. بعضی افراد با توجه به برخوردار بودن از رباطهای شل و ضعیف تر ممکن است در معرض خطر بیشتر جابجایی کشکک زانو قرار داشته باشد؛ جابجایی کشکک زانو بیشتر در میان زنان جوان گزارش شده است.

تشخیص آسیب مزمن کشکک


بسته به شرایط ممکن است به پزشک مراجعه کنید یا به دنبال درمان فوری آسیب وارده باشید. ارزیابی فوری، بهترین گزینه در صورت وارد شدن آسیب به زانو در زمان افتادن یا بروز حادثه خواهد بود، حتی اگر جابجایی کشکک با برگشت به محل خود همراه شده باشد. پزشک از شما درباره سابقه مشکلات پزشکی خواهد پرسید و از شما میخواهد که درباره درد، نشانه های به خصوص و موارد دیگر توضیحاتی بدهید.

معاینه

معاینه

پزشک در طول معاینه فیزیکی خواهد دید که آیا قادر به راه رفتن یا خم و راست کردن زانویتان خواهید بود یا خیر. آنها زانویتان را لمس خواهند کرد تا متوجه وجود مشکل، جابجایی یا درد در ناحیه ای بخصوص شوند. با معاینه چشمی می توان متوجه شد آیا تورم بدشکلی یا جابجایی مشخصی وجود دارد یا خیر. آزمایشات دستی و حرکتی برای ارزیابی آسیب وارده به کشکک یا تاندون ها انجام می شود که از این جمله می‌توان به صاف کردن زانو و بررسی قدرت بیمار در حفظ زانو روی هوا اشاره کرد. آزمایش صاف کردن پا به سمت بالا می‌تواند وجود اختلال مکانیزم دراز باز کننده که شامل تاندونهای چهارسر، کشکک و تاندون پاتلا ر است را نشان دهد.

  توانبخشی درد جلوی زانو(زیر کشکک) در بالا و پایین رفتن از پله ها

آزمایش و تصویربرداری

آزمایش و تصویربرداری

 عکس اشعه ایکس اولین تصویر قابل استفاده برای نشان دادن وجود شکستگی و تشخیص اولیه است. تصویر اشعه ایکس احتمالاً تنها تصویر مورد نیاز خواهد بود، مگر آن که پزشک، تصویربرداری ام آر آی را برای ارزیابی آسیب های بیشتر در رباط ها، تاندون ها یا غضروف لازم بداند. معمولاً در آسیب دیدگی های زانو از آزمایش خون استفاده نمی شود مگر آنکه برای تشخیص وجود التهاب – در صورت مشکوک بودن به عفونت – شاید نتایج آزمایش خون ضروری باشد. اگر تورم شدیدی در ناحیه زانو وجود داشته باشد، شاید به آرتروسنتز به منظور تخلیه مایعات از زانو برای ارزیابی آزمایشگاهی وجود عفونت خون ناشی از آسیب وارده نیاز پیدا شود. تشخیص های متفاوت ممکن است شامل آرتریت یا کندرومالاسی کشکک (زانوی دونده) شود. این موارد بدون وجود آسیبهای وارده، می‌تواند منبعی برای ایجاد درد در زانو باشد و یا درکنار آسیب های وارده به کشکک نیز حضور داشته باشد.

درمان آسیب مزمن کشکک


 روند درمانی مشکلات مختلفی که برای کشکک به وجود می‌آید به تشخیص پزشک از شرایطی که در زانوی بیمار حاضر است، بستگی دارد. با این حال راهنمایی کلی برای پیروی وجود دارد و پزشک بر اساس تشخیصش از مشکل شما نظرش را خواهد گفت.

درمان های خانگی

درمان های خانگی

آسیب مزمن کشکک نیازمند خود مراقبتی تا دریافت درمان پزشکی یا حتی بعد از آن خواهد بود:

 • به منظور پیشگیری از بروز آسیب های بیشتر، به زانو استراحت دهید و اجازه دهید که التهاب با گذشت زمان فروکش کند.
 • برای کاهش التهاب از کمپرس یخ بر روی زانو استفاده کنید؛ برای پیشگیری از وارد شدن آسیب به پوست، کمپرس یخ را در یک تکه پارچه قرار دهید و مدت زمان اعمال یخ بر روی پوست را به کمتر از ۱۵ دقیقه محدود کنید.
 • از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنید تا به کاهش التهاب و درد کمک کنید

کاهش

لازم است تا مشکل جابجایی کشکک را با برگرداندن کشکک به شیار استخوان ران کاهش داد. اگر این موضوع بلافاصله رخ ندهد، پزشک باید آن را در سریعترین زمان ممکن انجام دهد. ممکن است برای انجام فرآیند کاهش (Reduction) نیاز به مصرف داروی مسکن باشد تا پزشک بتواند به صورت دستی کشکک را در جای خود قرار دهد. معمولاً این کار با فشاری کم در حالتی که پا به صورت صاف قرار داشته باشد، انجام می شود.

جلوگیری از تحرک

جلوگیری از تحرک

برای کمک به بهبود استخوان، تاندون و بافت های نرم دیگر، باید به کمک ریس یا ابزارهای دیگر کشکک را در جای خود ثابت کرد. اینکه استفاده از چه ابزاری برای شما مناسب است به نظر پزشک بستگی دارد. ممکن است با توصیه پزشک مبنی بر عدم اعمال وزن بر روی زانو در دوره عدم تحرک کشکک مواجه شوید. شاید لازم باشد تا پایان دوره عدم متحرک زانو از عصا استفاده کنید.

جراحی

جراحی

در شکستگی کشکک و در صورتی که هر کدام از قطعات استخوان از جای خود خارج شده باشد، شاید به انجام جراحی نیاز پیدا شود. این معمولاً به معنای استفاده از سیم، پیچ و مهره برای چسباندن قطعات استخوان و نگه داشتن آنها در کنار یکدیگر تا پایان دوره بهبود خواهد بود. پارگی کامل تاندون پاتلار معمولا نیاز به جراحی ترمیمی خواهد داشت. تاندون پاره شده پاتلار با کمک بخیه به هم متصل خواهد شد و این فرایند را می توان به صورت سرپایی انجام داد. بازگرداندن کشکک به جای خود به کمک فرآیندهای ثابت سازی مختلف ممکن خواهد بود. جابجایی جزئی یا کامل کشکک می تواند باعث ایجاد آسیب به رباط پاتلوفمورال میانی شود که عامل نگهدارنده کشکک در محل خود است. از جراحی می توان در ترمیم یا بازسازی رباط استفاده کرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

در صورتی که التهاب ناشی از اسیب وارد به کشکک فروکش کند و نیازی به بی حرکت ماندن آن نباشد، می توان فیزیوتراپی را برای آسیب مزمن کشکک به کار گرفت. فرایند بی حرکت ماندن زانو یکی از دلایل ایجاد خشکی و کاهش قدرت عضلات است؛ متخصص فیزیوتراپی برای بازیابی بازه حرکتی زانو و قدرت عضلات فعالیت خواهد کرد. اگر اعمال وزن روی پا مجاز نباشد، به تدریج قادر خواهید شد که وزنتان را بر روی پای آسیب دیده وارد کنید. فرایند تحمل وزن توسط پای آسیب دیده به این صورت خواهد بود که ابتدا انگشتانتان را روی زمین خواهد گذاشت و بعد از گذشت چند هفته، فرایند رساندن قدرت تحمل تا ۵۰ درصد در پیش گرفته خواهد شد و سپس بعد از ۴ الی ۶ هفته می‌توانید کل وزنتان را بر روی پای آسیب دیده اعمال کنید. عملکرد مفصل زانو به ایجاد تعادل میان قدرت عضلات اطراف زانو بستگی دارد. عضلات چهارسر و همسترینگ از بیشترین اهمیت برخوردار هستند و باید دارای انعطاف و تعادل باشند. فیزیوتراپ با توجه به مشکل شما تمرینات ورزشی به خصوصی را برای آن در نظر خواهد گرفت.

  راه های توانبخشی و درمان دررفتگی کشکک زانو بعد از جاانداختن آن

نکات پایانی


آسیب کشکک زانو معمولاً نه‌تنها با درد همراه است، بلکه به دلیل ایجاد محدودیت در فعالیت های بیمار، ناامید کننده خواهد بود. برای آنکه از تمامی اقدامات ممکن برای تسریع فرایند بهبود آگاهی پیدا کنید با پزشک معالج و متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید. اکثر افراد قادر خواهند بود تا بعد از درمان شکستگی پارگی تاندون یا جابجایی مفصل به فعالیت های گذشته خود باز گردند.

سوالات متداول


بهبود آسیب وارد به کشکک زانو چقدر طول می کشد؟

فرآیند بهبود شکستگی کشکک با توجه به سن و وضعیت سلامتی بیمار می‌تواند از سه تا شش ماه طول بکشد. اما صدمات بسیار شدید وارد شده به کشکک شاید به مدت زمانی طولانی تر نیاز داشته باشد. تا مدتی ممکن است از شما خواسته شود که از حرکت در پله، انجام حرکت اسکوات، زانو زدن یا هر فعالیتی که باعث وارد شدن فشار به زانو شود، خودداری کنید.

کشکک آسیب دیده چه حسی دارد؟

درد و سوزش در اطراف تاندون پاتلار، تورم، درد در هنگام دویدن، پریدن یا پیاده روی و درد به هنگامه خم و راست کردن پا از جمله مهم‌ترین نشانه‌های آسیب به کشکک زانو است.

آیا بعد از آسیب دیدگی کشکک می توانید راه بروید؟

شکستگی کشکک یک آسیب دیدگی جدی به شمار می رود که صاف کردن زانو و راه رفتن را بسیار دشوار و حتی غیر ممکن می‌کند. بعضی از حالات ساده شکستگی کشکک را می توان با پوشیدن بریس یا اسپلینت درمان کرد.

نحوه خوابیدن بعد از شکستگی کشکک؟

 برای کاهش درد و تورم باید پایتان را در ترازی بالاتر قرار دهید؛ به هنگام خواب یک بالش را زیر پای آسیب دیده بگذارید و در هنگام نشستن، پایتان را در ترازی بالاتر از تراز قلبتان قرار دهید؛ این موضوع در دو روز اول بعد از آسیب دیدگی بسیار مهم است.

اگر کشکک زانو با شکستگی مویی مواجه شود، می توان راه رفت؟

 پزشکان پیاده روی را توصیه نمی کنند، چراکه وارد شدن فشار بر روی شکستگی ایجاد شده می‌تواند باعث باز شدن قسمت هایی شود که به هم جوش خورده اند. در این صورت لازم خواهد شد تا بار دیگر دوره ریکاوری را از ابتدا آغاز کنید. اگرچه می توانید راه بروید اما توصیه پزشکان مبنی بر عدم حرکت بر روی سطوح سخت و پیاده روی طولانی مدت است.

کشیدگی تاندون پاتلار چگونه است؟

 تورم، کبودی و درد در اطراف تاندون پاتلار و مفصل زانو از نشانه های رایج پارگی تاندون پاتلار است. راه رفتن بعد از بروز این مشکل ممکن خواهد بود اما بسیاری از بیماران با ناپایداری قابل توجه و همچنین درد شدیدی در ناحیه زانو مواجه خواهند شد.

چقدر طول میکشد تا بعد از شکستگی کشکک دوباره بتوانم راه بروم؟

 اکثر افرادی که با شکستگی کشکک مواجه شده‌اند، می تواند بعد از گذشت شش هفته به پیاده روی و فعالیت های روزانه خود مانند کارهای عادی بازگردند و بعد از حدود سه ماه نیز میتواند به موتور سواری بپردازند.

اگر شکستگی کشکک زانو به صورت درمان نشده باقی بماند چه می شود؟

 در صورت عدم درمان شکستگی استخوان، ممکن است با جوش نخوردن یا بد جوش خوردن استخوان مواجه شوید که هردوی این حالات منجر به درد ، تورم و بدتر شدن شرایط در طول زمان خواهد شد.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

مشاوره رایگان