اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

لوگو دکتر امیر مویدنیا

درمان زانو درد با طب سوزنی (آرتروز و مینیسک) + فیلم

صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » درمان زانو درد با طب سوزنی (آرتروز و مینیسک) + فیلم
فهرست مطالب

زانو درد ناشی از مشکلات مفصلی یا آسیب می‌تواند بر کیفیت زندگی و کاهش تحرک تأثیر بگذارد و حتی مانع خواب شبانه شود و در آن اختلال ایجاد نماید. طب سوزنی می‌تواند به تسکین کسانی که درد زانو دارند کمک کند. طب سوزنی سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند و به کاهش درد زانو کمک می‌نماید. طب سوزنی می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌های سفت کمک کند و به ساختار زانو اجازه دهد به حالت عادی بازگردد، همچنین التهاب را کاهش می دهد، اندورفین های تسکین دهنده درد را آزاد می کند و گردش خون را بهبود می بخشد. در صورتی که با یک متخصص طب سوزنی معتبر و دارای مجوز کار کنید که از سوزن های استریل استفاده می کند خطرات طب سوزنی کم است.

مزایای اثبات شده طب سوزنی برای زانو


مزایای اثبات شده طب سوزنی برای زانو

 • طب سوزنی می تواند به طور قابل ملاحظه ای درد را کاهش دهد، تحرک را افزایش دهد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.
 • هنگامی که سوزن های طب سوزنی روی بدن قرار می گیرند، سیگنالی در امتداد نخاع به مغز ارسال می شود که ممکن است باعث ترشح اندورفین شود که به هورمون “احساس خوب” معروف است. دانشمندان معتقدند این مسئله به کاهش درد کمک می کند.
 • طب سوزنی همچنین ممکن است تولید کورتیزول را در بدن کاهش دهد؛ هورمونی که به کنترل التهاب کمک می کند.
 • با کاهش درد و التهاب کمتر پس از درمان های طب سوزنی، عملکرد و تحرک زانو را می توان به صورت کوتاه مدت بهبود بخشید.
 • طب سوزنی نتایج مشابهی با فیزیوتراپی برای درد، عملکرد و کیفیت زندگی به عنوان یک درمان مستقل نشان داده است.
 • وقتی طب سوزنی با دارو ترکیب شود، در مراحل اولیه آرتروز زانو اثر درمانی بهتری نسبت به درمان دارویی دارد.
 • طب سوزنی در کاهش درد های جدی بهتر از مورفین عمل کرده است (92% در مقابل 78%)، سریع‌تر تأثیر می گذارد (20 دقیقه در مقابل 35 دقیقه) و تا به حال افراد بسیار کمتری نسبت به مورفین عوارض جانبی داشتند (4 در مقابل 85).
 • طب سوزنی ممکن است تأثیر مثبتی بر غضروف داشته باشد، به این معنی که ممکن است در ترمیم غضروف نقش داشته باشد.

طب سوزنی به درمان درد کدام یک از بیماری‌ها و مشکلات زانو کمک می‌کند؟


طب سوزنی به درمان درد کدام یک از بیماری‌ها و مشکلات زانو کمک می‌کند؟

گزارش های بسیاری نشان می دهند که طب سوزنی برای بهبود علائم و درمان بیماری های مختلف مفید است. این موارد شامل درد مزمن، التهاب، آرتریت و سایر مشکلات اسکلتی عضلانی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است زمان بهبودی پس از عمل را نیز تسریع نماید.

درمان درد آرتروز زانو با طب سوزنی

یک مقاله سیستماتیک 10 مطالعه کنترل را به طور تصادفی برای تعیین اینکه آیا طب سوزنی باعث کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل در افراد مبتلا به زانو درد مزمن ناشی از استئوآرتریت می شود، تجزیه و تحلیل کرد. افراد حاضر در این آزمایش، حدود 6 تا 23 جلسه طب سوزنی را حداقل یک بار در هفته به مدت 3 تا 36 هفته دریافت کردند. تجزیه و تحلیل نشان داد که طب سوزنی می تواند عملکرد فیزیکی و تحرک کوتاه مدت و بلندمدت را بهبود بخشد و به نظر می رسد در بیماران مبتلا به زانو درد مزمن ناشی از آرتروز باعث تسکین درد کوتاه مدت (تا 13 هفته) می شود.

طب سوزنی برای درمان درد روماتیسم مفصلی زانو

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که مفاصل سراسر بدن از جمله مفصل زانو را درگیر کرده و باعث درد و سفتی می شود. طب سوزنی برای درمان آرتریت روماتوئید (RA) اثر بخش است. بررسی 43 مطالعه نشان داد که طب سوزنی به تنهایی و همچنین هنگامی که با سایر روش های درمانی ترکیب می شود برای درمان افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند مفید می باشد. طب سوزنی ممکن است اثرات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی داشته باشد و به تنظیم عملکرد سیستم ایمنی و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به آرتریت روماتوئید کمک کند. تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اثرات طب سوزنی و نحوه عملکرد آن برای تسکین RA مورد نیاز است.

درمان پارگی مینیسک با طب سوزنی

بیشتر تحقیقات در مورد طب سوزنی زانو نشان می دهد که چگونه طب سوزنی بر روی درد زانو ناشی از آرتروز (OA) تأثیر می گذارد. OA یک بیماری دژنراتیو و حاد شونده دردناک است که سطوح استخوانی و غضروف مفصل را درگیر می کند و معمولاً به دلیل ساییدگی و پارگی ایجاد می گردد. مشابه OA، پارگی مینیسک معمولاً با سفتی، تورم و درد مفصل زانو همراه است. به طوری که پس از فعالیت و تقلا، درد، سفتی و ضعف در بافت های نرم اطراف بیشتر می گردد.

با انتشار مجله‌های پزشکی غربی که بسیار از طب سوزنی حمایت می‌کنند و شباهت‌های بین پارگی مینیسک و علائم OA زانو (که در بالا ذکر شد)، پزشکان بیشتری طب سوزنی را به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع‌تر برای بیماران مبتلا به پارگی‌های خفیف تا متوسط ​​مینیسک تجویز می‌کنند. اگرچه پارگی مینیسک مزمن نیست اما شباهت‌های آن با OA به این معنی است که در صورت درمان مشابه، ممکن است به خوبی پاسخ دهد.

طب سوزنی برای درمان دردهای مزمن زانو

شرایط و آسیب‌های مختلف می‌توانند باعث درد مزمن زانو شوند، حرکت را دشوار کرده و کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهند. افراد مبتلا به درد مفاصل اغلب برای تسکین درد به درمان‌های مکمل روی می‌آورند که طب سوزنی محبوب‌ترین این روش ها است.

یک مطالعه نشان داد که طب سوزنی به طور کلی در کوتاه مدت مؤثر است نه در بلند مدت. در این مطالعه، سوزن و لیزر هر دو منجر به بهبود اندکی درد بعد از 12 هفته شدند، اما  پس از یک سال تأثیر قابل ملاحظه ای نداشتند. طب سوزنی نباید به تنهایی برای درمان مورد استفاده قرار گیرد، بلکه باید با سایر درمان‌ها و همچنین تغییر سبک زندگی ادغام شود.

آمادگی‌های لازم برای طب سوزنی زانو


اگر تصمیم گرفته اید از این فواید شگفت انگیز استفاده کنید، قبل از شروع جلسات طب سوزنی خود، این نکات را در نظر داشته باشید.

 1. قبل و بعد از جلسه درمان زمان بگذارید.

مطمئن شوید زمانی که جلسه طب سوزنی خود را برنامه ریزی می کنید، قبل یا بعد از آن درگیر یک فعالیت استرس زا نباشید. علاوه‌بر‌این، بیشتر از ظرفیت خود وقت تعیین نکنید، زیرا باید در طول درمان طب سوزنی آرامش داشته باشید.

 1. فهرستی از تمام داروها و مکمل‌های فعلی خود را بیاورید.

برای رعایت احتیاط، مهم است فهرستی از تمام داروها و مکمل های فعلی خود به همراه داشته باشید، به خصوص اگر گیاهان دارویی جزء درمان شما هستند. این به این دلیل است که تداخلات گیاهی و دارویی خاصی وجود دارد که می تواند اثرات مضری داشته باشد. MAOI یا داروهای رقیق کننده خون، از جمله وارفارین، ممکن است در این دسته قرار گیرند.

 1. قبل از جلسه درمان، مقداری غذا بخورید.

قانون دیگری که باید رعایت کنید این است که قبل از قرار خود غذا بخورید. اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که تقریباً دو ساعت قبل از درمان چیزی بخورید. با این حال، مطمئن شوید که این وعده غذایی زیاد نیست، زیرا ممکن است باعث شود در طول درمان احساس ناراحتی کنید. از افراط و تفریط باید اجتناب شود زیرا اگر با معده خالی به قرار ملاقات خود بروید، در خطر گیجی و سبکی سر قرار می گیرید.

 1. لباس‌های گشاد و راحت را انتخاب کنید.

همچنین پوشیدن لباس‌های گشاد در حین درمان بسیار مهم است. این کار باعث می شود متخصص طب سوزنی سوزن ها را در مکان های مناسب قرار دهد.

 1. قبل از جلسات درمان از مصرف کافئین خودداری کنید.

حداقل دو ساعت قبل از درمان طب سوزنی قهوه ننوشید. از آنجایی که قهوه یک محرک است، واکنش جنگ یا گریز بدن شما را افزایش می دهد، چیزی که طب سوزنی به دنبال کاهش آن است.

وقتی برای زانو از طب سوزنی استفاده می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟


وقتی برای زانو از طب سوزنی استفاده می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

برای بررسی وضعیت خود در ابتدا جلسه‌ای خواهید داشت. متخصص طب سوزنی باید به شما بگوید که به چه تعداد درمان نیاز دارید. شش تا هشت جلسه معمول است. هنگامی که متخصص طب سوزنی آماده است تا سوزن زدن را شروع کند، مناطقی را که با علائم شما مطابقت دارد مورد هدف قرار می دهد. سوزن های استریل یک بار مصرف که حاوی هیچ دارویی نیستند، حدود یک چهارم تا نیم اینچ در پوست شما وارد می شوند.

اکثر مردم می گویند که درد کمی احساس می کنند، اگرچه احساس فشار یا درد خفیف پس از وارد شدن سوزن ها طبیعی است. متخصص طب سوزنی ممکن است گرما یا جریان الکتریکی را به سوزن ها وارد کند یا به آرامی آنها را حرکت دهد.

سوزن ها به مدت 10 تا 20 دقیقه داخل آن ناحیه می مانند. در این مدت، شما بی حرکت دراز می کشید. سپس متخصص طب سوزنی آنها را بیرون می آورد. در آوردن سوزن ها درد ندارد و آسیب زا نیست. پس از اولین جلسه، ممکن است فوراً متوجه نتایج نشوید، به خصوص اگر یک بیماری مزمن داشته باشید. واکنش هر فرد به طب سوزنی متفاوت است و ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا نتایج درمان را مشاهده کنید. هر جلسه درمانی ممکن است از چند دقیقه تا 30 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

نقاط طب سوزنی زانو


موارد زیر نقاط رایج طب سوزنی مورد استفاده برای درمان اختلالات زانو هستند: Xixia (M-LE-15، زیر زانو، Hsi Hsia)

این نقطه در رباط کشککی و در مرز پایین کشکک قرار دارد. نقطه زیر مرکز حاشیه تحتانی کشکک است. قرار دادن سوزن تقریباً 1 تا 1.5  Cun(واحد سنتی چینی)، به صورت عمودی است. فشار دادن روی نقطه قبل از سوزن اغلب به جلوگیری از ناراحتی بیمار کمک می کند. این نقطه طب سوزنی برای درمان بسیاری از اختلالات زانو از جمله اختلالات بافت نرم ناحیه زانو بسیار مؤثر است.

 • Xixia برای درمان آرترالژی زانو (درد مفاصل)، کشیدگی رباط کشکک و آرتریت تجویز می شود.
 • این نقطه طب سوزنی با Xiyan داخلی و خارجی (MN-LE-16) برای درمان زانو درد، آرتریت، آسیب های ACL و مینیسک و بسیاری از آسیب های بافت نرم تجویز می شود.
 • برای آرتریت زانو، Xixia ممکن است با Xiyan (MN-LE-16)، Heding (M-LE-27)، ST36 (Zusanli)، GB34 (Yanglingquan) و SP9 (Yinlingquan) ترکیب شود.

ترکیب سه نقطه ای Xiyan داخلی و خارجی با Xixia یک درمان قدرتمند و مؤثر برای اختلالات زانو است. Xiyan نیز معمولاً با Heding استفاده می شود.

مراقبت‌های لازم بعد از طب سوزنی زانو


مراقبت‌های لازم بعد از طب سوزنی زانو

فعالیت‌های مختلفی وجود دارد که مراجعین باید برای مدت کوتاهی پس از جلسات طب سوزنی از آنها اجتناب کنند. در برخی موارد، ممکن است به دلایل ایمنی باشد، اما همچنین ممکن است برای به حداکثر رساندن مزایای بالقوه طب سوزنی باشد. به منظور به حداکثر رساندن فواید طب سوزنی، باید از غذاهای بیش از حد فرآوری شده و همچنین: غذاهای ناسالم و به طور کلی فست فود، کافئین، الکل و قندهای تصفیه شده اجتناب کنید.

طب سوزنی یک درمان آرامش بخش برای اکثر مراجعین است و آخرین چیزی که آنها نیاز دارند بازگشت به یک موقعیت استرس‌زا است. در صورت امکان، ممکن است توصیه شود که مراجعه کنندگان قرارهای خود را در زمانی رزرو کنند که مجبور به بازگشت به محل کار نباشند. همچنین بهتر است بلافاصله پس از طب سوزنی از تماشای تلویزیون اجتناب کنند و به جای آن کتاب بخوانند، به موسیقی گوش دهند یا به یک سرگرمی مشغول شوند.

پس از طب سوزنی، بدن شما به گرما نیاز دارد تا انرژی را در جریان نگه دارد و کانال های انرژی مسدود شده را باز کند. در صورت امکان، بهتر است مراجعین از دمای سرد اجتناب کنند و از استفاده از یخ برای تسکین درد خودداری نمایند. همچنین اگر احساس گیجی یا سبکی سر دارید، رانندگی نکنید.

فیلم درمان زانودرد با طب سوزنی


ماندگاری نتایج طب سوزنی زانو


تخمین مدت زمان دقیق ماندگاری اثرات طب سوزنی دشوار است، زیرا بسته به هر فرد، متفاوت است. اما تحقیقات جدیدتر نشان می دهند که اثرات تسکین دهنده درد طب سوزنی ممکن است حداقل تا 12 ماه ادامه داشته باشد. هر بیمار باید با یک متخصص طب سوزنی حرفه‌ای مشورت کند تا درک بهتری از نوع درمان مورد نیاز خود و تخمین مدت زمان درمان داشته باشد. پس از شروع فرآیند درمان، بر اساس نتایجی که تجربه می کنید، بهتر می توانید پیش بینی کنید که چه مدت به درمان نیاز دارید.

عوارض و خطرات طب سوزنی زانو


عوارض جانبی ناشی از طب سوزنی معمولاً جدی نیستند، اما بهتر است روز بعد از هر جلسه را به استراحت اختصاص دهید و از مصرف موادی مانند کافئین و الکل خودداری نمایید.

بیشترین عوارض جانبی گزارش شده شامل موارد زیر است:

 • سرگیجه
 • عفونت
 • خونریزی
 • واکنش های آلرژیک
 • احساس گزگز یا سوزش
 • اضطراب
 • سرفه
 • افزایش تشنگی
 • خستگی
 • تب

مطمئن شوید پزشک شما از سوزن‌های جدید و استریل برای هر فرد استفاده می‌کند، در این صورت احتمال عفونت کمتر است. برخی از افراد بعداً در محلی که سوزن ها وارد شده دچارکبودی می شوند یا احساس درد می کنند. اگرچه طب سوزنی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود اما چندین مورد عوارض جدی نیز گزارش شده است. این موارد شامل آسیب اندام یا عصب و حتی شکستگی سوزن ها بوده است. یافتن یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز و معتبر بهترین گزینه برای جلوگیری از هرگونه عارضه یا عوارض جانبی درمان است.

قیمت و هزینه طب سوزنی زانو


قیمت و هزینه طب سوزنی زانو

هزینه بیماری‌های خاص گاهی اوقات می‌تواند به شدت وضعیت شما و نحوه تصمیم پزشک برای تنظیم برنامه درمانی شما مرتبط باشد. میزان تخصص و مهارت پزشک و محل انجام درمان نیز بر این هزینه تأثیرگذارند.

سوالات متداول


چه مدت طول می کشد تا طب سوزنی زانو عمل کند؟

بسته به هر فرد متفاوت است، اما بیشتر افراد پس از دو یا سه جلسه متوجه بهبودی می شوند. با جلسات منظم طب سوزنی، بسیاری از افراد درد کمتری را گزارش می کنند و احساس سلامتی کلی در روان و جسم دارند. بسته به نیاز شما و پروتکل های پزشک، جلسات ممکن است از چند دقیقه تا 30 دقیقه یا بیشتر در هر جلسه درمان طول بکشد.

به چند جلسه طب سوزنی زانو نیاز دارید؟

هر چند دانشمندان معتقد هستند که طب سوزنی درد زانو را کاهش می دهد، اما آنها در مورد تعداد و تناوب جلسات درمانی به نتیجه قطعی نرسیده اند. در اکثر آزمایشات بالینی فقط دو بار در هفته از طب سوزنی استفاده کرده اند. در مقابل، اقدامات بالینی چینی معمولاً شامل سه تا پنج جلسه در هفته است.

اکثر متخصصین طب سوزنی بر اساس نیاز شما کار خواهند کرد. آنها شما را ارزیابی می کنند و بهترین تناوب را تعیین می نمایند تا بهترین نتیجه را بگیرید. ممکن است با یک یا دو جلسه از مزایای کامل طب سوزنی بهره مند نشوید. اگر تصمیم دارید طب سوزنی را امتحان کنید، باید حداقل پنج جلسه برای آن در نظر بگیرید.

آیا درمان زانو درد با طب سوزنی بی خطر است؟

هنگامی که یک متخصص واجد شرایط، طب سوزنی را انجام می دهد، عوارض جانبی بسیار کمی خواهد داشت. دریافت طب سوزنی از پزشکان فاقد صلاحیت می تواند مضر باشد. یک فرد آموزش ندیده یا کسی که از سوزن های غیر استریل استفاده می کند می تواند باعث عفونت، سوراخ شدن اندام ها و آسیب های سیستم عصبی مرکزی شود.

آیا به غیر از درمان درد زانو با طب سوزنی به درمان دیگری نیاز دارم؟

هنگام استفاده از طب سوزنی، روش های دیگر درمان با پزشکان دیگر را به تعویق نیندازید. در بیشتر موارد، افراد از طب سوزنی در کنار سایر روش های درمانی استفاده می کنند. به عنوان مثال، فردی که درد مزمن دارد می تواند همزمان هم از دارو و هم از طب سوزنی استفاده کند.  بعضی از افراد مبتلا به سرطان نیز همچنان که درمان سرطان را دریافت می کند از طب سوزنی نیز استفاده می نمایند. بنابراین شما باید به مصرف داروهای تجویز شده خود ادامه دهید، مهم نیست که طب سوزنی چقدر روی شما تأثیر می گذارد.

در طب سوزنی زانو Qi به چه معناست؟

برای درک نحوه عملکرد طب سوزنی، بهتر است با Qi شروع کنید و ببینیدچگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد. Qi(چی) نوعی انرژی است که در بدن جریان دارد و مانند یک روح قرار است آزادانه جریان داشته باشد، اما  ممکن است در مسیرهای جریان انرژی یا کانال های انرژی گیر کند و جریان آن مختل شود.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ