اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

دکتر امیر مویدنیا

درمان زانو درد با طب سوزنی (آرتروز و مینیسک) + فیلم

صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » درمان زانو درد با طب سوزنی (آرتروز و مینیسک) + فیلم
فهرست مطالب

درد زانو ممکن است ناشی از مشکلات مفصلی یا آسیب باشد و می‌تواند تأثیر منفی بر کیفیت زندگی و تحرک شما داشته باشد. این درد حتی می‌تواند باعث مشکلات خواب شبانه شود و در آن اختلال ایجاد کند. طب سوزنی می‌تواند به کسانی که درد زانو دارند کمک کند. این روش با استفاده از سوزن‌هایی که در نقاط خاصی قرار می‌گیرند، سیگنال‌های درد را مسدود می‌کند و به کاهش درد زانو کمک می‌کند. همچنین، طب سوزنی می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌های سفت کمک کرده و به زانو اجازه می‌دهد به حالت عادی بازگردد. این روش همچنین می‌تواند التهاب را کاهش داده، اندورفین‌های تسکین دهنده درد را آزاد کند و گردش خون را بهبود بخشد. برای کاهش خطرات مرتبط با طب سوزنی، توصیه می‌شود با یک متخصص طب سوزنی معتبر و دارای مجوز همکاری کنید و اطمینان حاصل کنید که از سوزن‌های استریل استفاده می‌شود.

مزایای اثبات شده طب سوزنی برای زانو


مزایای اثبات شده طب سوزنی برای زانو

 • طب سوزنی می تواند به طور قابل ملاحظه ای درد را کاهش دهد، تحرک را افزایش دهد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.
 • هنگامی که سوزن های طب سوزنی روی بدن قرار می گیرند، سیگنالی در امتداد نخاع به مغز ارسال می شود که ممکن است باعث ترشح اندورفین شود که به هورمون “احساس خوب” معروف است. دانشمندان معتقدند این مسئله به کاهش درد کمک می کند.
 • طب سوزنی همچنین ممکن است تولید کورتیزول را در بدن کاهش دهد؛ هورمونی که به کنترل التهاب کمک می کند.
 • با کاهش درد و التهاب کمتر پس از درمان های طب سوزنی، عملکرد و تحرک زانو را می توان به صورت کوتاه مدت بهبود بخشید.
 • طب سوزنی نتایج مشابهی با فیزیوتراپی برای درد، عملکرد و کیفیت زندگی به عنوان یک درمان مستقل نشان داده است.
 • وقتی طب سوزنی با دارو ترکیب شود، در مراحل اولیه آرتروز زانو اثر درمانی بهتری نسبت به درمان دارویی دارد.
 • طب سوزنی در کاهش درد های جدی بهتر از مورفین عمل کرده است (92% در مقابل 78%)، سریع‌تر تأثیر می گذارد (20 دقیقه در مقابل 35 دقیقه) و تا به حال افراد بسیار کمتری نسبت به مورفین عوارض جانبی داشتند (4 در مقابل 85).
 • طب سوزنی ممکن است تأثیر مثبتی بر غضروف داشته باشد، به این معنی که ممکن است در ترمیم غضروف نقش داشته باشد.

طب سوزنی به درمان درد کدام یک از بیماری‌ها و مشکلات زانو کمک می‌کند؟


طب سوزنی به درمان درد کدام یک از بیماری‌ها و مشکلات زانو کمک می‌کند؟

گزارش های بسیاری نشان می دهند که طب سوزنی برای بهبود علائم و درمان بیماری های مختلف مفید است. این موارد شامل درد مزمن، التهاب، آرتریت و سایر مشکلات اسکلتی عضلانی است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است زمان بهبودی پس از عمل را نیز تسریع نماید.

درمان درد آرتروز زانو با طب سوزنی

یک بررسی سیستماتیک روی 10 مطالعه کنترل شده به‌صورت تصادفی انجام شد تا اثر طب سوزنی بر کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل در افراد مبتلا به زانو درد مزمن ناشی از استئوآرتریت بررسی شود. در این مطالعات، افراد شرکت‌کننده حداقل یک بار در هفته به‌مدت 3 تا 36 هفته، مجموعاً 6 تا 23 جلسه طب سوزنی دریافت کردند. تجزیه و تحلیل نشان داد که طب سوزنی می‌تواند عملکرد فیزیکی و تحرک در دوره کوتاه‌مدت و بلندمدت را بهبود بخشد. همچنین، نتایج نشان داد که در بیماران مبتلا به زانو درد مزمن ناشی از آرتروز، طب سوزنی می‌تواند به تسکین درد در دوره کوتاه‌مدت (تا 13 هفته) کمک کند.

طب سوزنی برای درمان درد روماتیسم مفصلی زانو

آرتریت روماتوئید یک بیماری مزمن است که مفاصل سراسر بدن از جمله مفصل زانو را درگیر کرده و باعث درد و سفتی می شود. طب سوزنی برای درمان آرتریت روماتوئید (RA) اثر بخش است. بررسی 43 مطالعه نشان داد که طب سوزنی به تنهایی و همچنین هنگامی که با سایر روش های درمانی ترکیب می شود برای درمان افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند مفید می باشد. طب سوزنی ممکن است اثرات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی داشته باشد و به تنظیم عملکرد سیستم ایمنی و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به آرتریت روماتوئید کمک کند. تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اثرات طب سوزنی و نحوه عملکرد آن برای تسکین RA مورد نیاز است.

درمان پارگی مینیسک با طب سوزنی

بیشتر تحقیقات در مورد طب سوزنی زانو نشان می دهد که چگونه طب سوزنی بر روی درد زانو ناشی از آرتروز (OA) تأثیر می گذارد. OA یک بیماری دژنراتیو و حاد شونده دردناک است که سطوح استخوانی و غضروف مفصل را درگیر می کند و معمولاً به دلیل ساییدگی و پارگی ایجاد می گردد. مشابه OA، پارگی مینیسک معمولاً با سفتی، تورم و درد مفصل زانو همراه است. به طوری که پس از فعالیت و تقلا، درد، سفتی و ضعف در بافت های نرم اطراف بیشتر می گردد.

با انتشار مجله‌های پزشکی غربی که بسیار از طب سوزنی حمایت می‌کنند و شباهت‌های بین پارگی مینیسک و علائم OA زانو (که در بالا ذکر شد)، پزشکان بیشتری طب سوزنی را به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع‌تر برای بیماران مبتلا به پارگی‌های خفیف تا متوسط ​​مینیسک تجویز می‌کنند. اگرچه پارگی مینیسک مزمن نیست اما شباهت‌های آن با OA به این معنی است که در صورت درمان مشابه، ممکن است به خوبی پاسخ دهد.

طب سوزنی برای درمان دردهای مزمن زانو

شرایط و آسیب‌های مختلف می‌توانند باعث درد مزمن زانو شوند، حرکت را دشوار کرده و کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار دهند. افراد مبتلا به درد مفاصل اغلب برای تسکین درد به درمان‌های مکمل روی می‌آورند که طب سوزنی محبوب‌ترین این روش ها است.

یک مطالعه نشان داد که طب سوزنی به طور کلی در کوتاه مدت مؤثر است نه در بلند مدت. در این مطالعه، سوزن و لیزر هر دو منجر به بهبود اندکی درد بعد از 12 هفته شدند، اما  پس از یک سال تأثیر قابل ملاحظه ای نداشتند. طب سوزنی نباید به تنهایی برای درمان مورد استفاده قرار گیرد، بلکه باید با سایر درمان‌ها و همچنین تغییر سبک زندگی ادغام شود.

آمادگی‌های لازم برای طب سوزنی زانو


اگر تصمیم گرفته اید از این فواید شگفت انگیز استفاده کنید، قبل از شروع جلسات طب سوزنی خود، این نکات را در نظر داشته باشید.

 1. قبل و بعد از جلسه درمان زمان بگذارید.

مطمئن شوید زمانی که جلسه طب سوزنی خود را برنامه ریزی می کنید، قبل یا بعد از آن درگیر یک فعالیت استرس زا نباشید. علاوه‌بر‌این، بیشتر از ظرفیت خود وقت تعیین نکنید، زیرا باید در طول درمان طب سوزنی آرامش داشته باشید.

 1. فهرستی از تمام داروها و مکمل‌های فعلی خود را بیاورید.

برای رعایت احتیاط، مهم است فهرستی از تمام داروها و مکمل های فعلی خود به همراه داشته باشید، به خصوص اگر گیاهان دارویی جزء درمان شما هستند. این به این دلیل است که تداخلات گیاهی و دارویی خاصی وجود دارد که می تواند اثرات مضری داشته باشد. MAOI یا داروهای رقیق کننده خون، از جمله وارفارین، ممکن است در این دسته قرار گیرند.

 1. قبل از جلسه درمان، مقداری غذا بخورید.

قانون دیگری که باید رعایت کنید این است که قبل از قرار خود غذا بخورید. اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که تقریباً دو ساعت قبل از درمان چیزی بخورید. با این حال، مطمئن شوید که این وعده غذایی زیاد نیست، زیرا ممکن است باعث شود در طول درمان احساس ناراحتی کنید. از افراط و تفریط باید اجتناب شود زیرا اگر با معده خالی به قرار ملاقات خود بروید، در خطر گیجی و سبکی سر قرار می گیرید.

 1. لباس‌های گشاد و راحت را انتخاب کنید.

همچنین پوشیدن لباس‌های گشاد در حین درمان بسیار مهم است. این کار باعث می شود متخصص طب سوزنی سوزن ها را در مکان های مناسب قرار دهد.

 1. قبل از جلسات درمان از مصرف کافئین خودداری کنید.

حداقل دو ساعت قبل از درمان طب سوزنی قهوه ننوشید. از آنجایی که قهوه یک محرک است، واکنش جنگ یا گریز بدن شما را افزایش می دهد، چیزی که طب سوزنی به دنبال کاهش آن است.

وقتی برای زانو از طب سوزنی استفاده می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟


وقتی برای زانو از طب سوزنی استفاده می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

برای ارزیابی وضعیت شما، در ابتدا یک جلسه برگزار خواهد شد. متخصص طب سوزنی باید به شما توضیح دهد که چند جلسه درمانی نیاز دارید. معمولاً شش تا هشت جلسه توصیه می‌شود. هنگامی که متخصص طب سوزنی آماده است تا شروع به سوزن‌گذاری کند، نواحی متناسب با علائم شما را هدف قرار می‌دهد. سوزن‌های استریل یکبار مصرف که هیچ دارویی را در خود ندارند، به عمق حدود یک چهارم تا نیم اینچ در پوست شما نفوذ می‌کنند.

بیشتر افراد احساس کمی درد می‌کنند، اگرچه احساس فشار یا درد خفیف پس از وارد شدن سوزن‌ها طبیعی است. ممکن است متخصص طب سوزنی گرما یا جریان الکتریکی را به سوزن‌ها اعمال کند یا آنها را به آرامی حرکت دهد.

سوزن‌ها در آن ناحیه به مدت 10 تا 20 دقیقه قرار می‌گیرند و شما در طول این مدت بی‌حرکت می‌مانید. سپس متخصص طب سوزنی آنها را خارج می‌کند. خروج سوزن‌ها بدون درد و صدمه است. پس از جلسه نخست، ممکن است نتایج را به‌طور فوری مشاهده نکنید، به ویژه اگر با یک بیماری مزمن مبتلا هستید. واکنش هر فرد به طب سوزنی ممکن است متفاوت باشد و ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا نتایج درمان را مشاهده کنید. هر جلسه درمانی ممکن است زمانی بین چند دقیقه تا 30 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

نقاط طب سوزنی زانو


موارد زیر نقاط رایج طب سوزنی مورد استفاده برای درمان اختلالات زانو هستند: Xixia (M-LE-15، زیر زانو، Hsi Hsia)

این نقطه در رباط کشککی و در مرز پایین کشکک قرار دارد. نقطه زیر مرکز حاشیه تحتانی کشکک است. قرار دادن سوزن تقریباً 1 تا 1.5  Cun(واحد سنتی چینی)، به صورت عمودی است. فشار دادن روی نقطه قبل از سوزن اغلب به جلوگیری از ناراحتی بیمار کمک می کند. این نقطه طب سوزنی برای درمان بسیاری از اختلالات زانو از جمله اختلالات بافت نرم ناحیه زانو بسیار مؤثر است.

 • Xixia برای درمان آرترالژی زانو (درد مفاصل)، کشیدگی رباط کشکک و آرتریت تجویز می شود.
 • این نقطه طب سوزنی با Xiyan داخلی و خارجی (MN-LE-16) برای درمان زانو درد، آرتریت، آسیب های ACL و مینیسک و بسیاری از آسیب های بافت نرم تجویز می شود.
 • برای آرتریت زانو، Xixia ممکن است با Xiyan (MN-LE-16)، Heding (M-LE-27)، ST36 (Zusanli)، GB34 (Yanglingquan) و SP9 (Yinlingquan) ترکیب شود.

ترکیب سه نقطه ای Xiyan داخلی و خارجی با Xixia یک درمان قدرتمند و مؤثر برای اختلالات زانو است. Xiyan نیز معمولاً با Heding استفاده می شود.

مراقبت‌های لازم بعد از طب سوزنی زانو


مراقبت‌های لازم بعد از طب سوزنی زانو

فعالیت‌های مختلفی وجود دارد که مراجعین باید برای مدت کوتاهی پس از جلسات طب سوزنی از آنها اجتناب کنند. در برخی موارد، ممکن است به دلایل ایمنی باشد، اما همچنین ممکن است برای به حداکثر رساندن مزایای بالقوه طب سوزنی باشد. به منظور به حداکثر رساندن فواید طب سوزنی، باید از غذاهای بیش از حد فرآوری شده و همچنین: غذاهای ناسالم و به طور کلی فست فود، کافئین، الکل و قندهای تصفیه شده اجتناب کنید.

طب سوزنی یک درمان آرامش بخش برای اکثر مراجعین است و آخرین چیزی که آنها نیاز دارند بازگشت به یک موقعیت استرس‌زا است. در صورت امکان، ممکن است توصیه شود که مراجعه کنندگان قرارهای خود را در زمانی رزرو کنند که مجبور به بازگشت به محل کار نباشند. همچنین بهتر است بلافاصله پس از طب سوزنی از تماشای تلویزیون اجتناب کنند و به جای آن کتاب بخوانند، به موسیقی گوش دهند یا به یک سرگرمی مشغول شوند.

پس از طب سوزنی، بدن شما به گرما نیاز دارد تا انرژی را در جریان نگه دارد و کانال های انرژی مسدود شده را باز کند. در صورت امکان، بهتر است مراجعین از دمای سرد اجتناب کنند و از استفاده از یخ برای تسکین درد خودداری نمایند. همچنین اگر احساس گیجی یا سبکی سر دارید، رانندگی نکنید.

فیلم درمان زانودرد با طب سوزنی


ماندگاری نتایج طب سوزنی زانو


تخمین مدت زمان دقیق ماندگاری اثرات طب سوزنی دشوار است، زیرا بسته به هر فرد، متفاوت است. اما تحقیقات جدیدتر نشان می دهند که اثرات تسکین دهنده درد طب سوزنی ممکن است حداقل تا 12 ماه ادامه داشته باشد. هر بیمار باید با یک متخصص طب سوزنی حرفه‌ای مشورت کند تا درک بهتری از نوع درمان مورد نیاز خود و تخمین مدت زمان درمان داشته باشد. پس از شروع فرآیند درمان، بر اساس نتایجی که تجربه می کنید، بهتر می توانید پیش بینی کنید که چه مدت به درمان نیاز دارید.

عوارض و خطرات طب سوزنی زانو


عوارض جانبی ناشی از طب سوزنی معمولاً جدی نیستند، اما بهتر است روز بعد از هر جلسه را به استراحت اختصاص دهید و از مصرف موادی مانند کافئین و الکل خودداری نمایید.

بیشترین عوارض جانبی گزارش شده شامل موارد زیر است:

 • سرگیجه
 • عفونت
 • خونریزی
 • واکنش های آلرژیک
 • احساس گزگز یا سوزش
 • اضطراب
 • سرفه
 • افزایش تشنگی
 • خستگی
 • تب

مطمئن شوید پزشک شما از سوزن‌های جدید و استریل برای هر فرد استفاده می‌کند، در این صورت احتمال عفونت کمتر است. برخی از افراد بعداً در محلی که سوزن ها وارد شده دچارکبودی می شوند یا احساس درد می کنند. اگرچه طب سوزنی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود اما چندین مورد عوارض جدی نیز گزارش شده است. این موارد شامل آسیب اندام یا عصب و حتی شکستگی سوزن ها بوده است. یافتن یک متخصص طب سوزنی دارای مجوز و معتبر بهترین گزینه برای جلوگیری از هرگونه عارضه یا عوارض جانبی درمان است.

قیمت و هزینه طب سوزنی زانو


قیمت و هزینه طب سوزنی زانو

هزینه بیماری‌های خاص گاهی اوقات می‌تواند به شدت وضعیت شما و نحوه تصمیم پزشک برای تنظیم برنامه درمانی شما مرتبط باشد. میزان تخصص و مهارت پزشک و محل انجام درمان نیز بر این هزینه تأثیرگذارند.

سوالات متداول


چه مدت طول می کشد تا طب سوزنی زانو عمل کند؟

بسته به هر فرد متفاوت است، اما بیشتر افراد پس از دو یا سه جلسه متوجه بهبودی می شوند. با جلسات منظم طب سوزنی، بسیاری از افراد درد کمتری را گزارش می کنند و احساس سلامتی کلی در روان و جسم دارند. بسته به نیاز شما و پروتکل های پزشک، جلسات ممکن است از چند دقیقه تا 30 دقیقه یا بیشتر در هر جلسه درمان طول بکشد.

به چند جلسه طب سوزنی زانو نیاز دارید؟

هر چند دانشمندان معتقد هستند که طب سوزنی درد زانو را کاهش می دهد، اما آنها در مورد تعداد و تناوب جلسات درمانی به نتیجه قطعی نرسیده اند. در اکثر آزمایشات بالینی فقط دو بار در هفته از طب سوزنی استفاده کرده اند. در مقابل، اقدامات بالینی چینی معمولاً شامل سه تا پنج جلسه در هفته است.

اکثر متخصصین طب سوزنی بر اساس نیاز شما کار خواهند کرد. آنها شما را ارزیابی می کنند و بهترین تناوب را تعیین می نمایند تا بهترین نتیجه را بگیرید. ممکن است با یک یا دو جلسه از مزایای کامل طب سوزنی بهره مند نشوید. اگر تصمیم دارید طب سوزنی را امتحان کنید، باید حداقل پنج جلسه برای آن در نظر بگیرید.

آیا درمان زانو درد با طب سوزنی بی خطر است؟

هنگامی که یک متخصص واجد شرایط، طب سوزنی را انجام می دهد، عوارض جانبی بسیار کمی خواهد داشت. دریافت طب سوزنی از پزشکان فاقد صلاحیت می تواند مضر باشد. یک فرد آموزش ندیده یا کسی که از سوزن های غیر استریل استفاده می کند می تواند باعث عفونت، سوراخ شدن اندام ها و آسیب های سیستم عصبی مرکزی شود.

آیا به غیر از درمان درد زانو با طب سوزنی به درمان دیگری نیاز دارم؟

وقتی از طب سوزنی استفاده می‌کنید، نباید سایر روش‌های درمانی با دیگر پزشکان را به تعویق اندازید. در بیشتر موارد، افراد از طب سوزنی به همراه سایر روش‌های درمانی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به درد مزمن می‌تواند همزمان از داروها و طب سوزنی بهره‌برداری کند. همچنین، برخی افراد مبتلا به سرطان هنگام دریافت درمان سرطان، همچنان از طب سوزنی بهره‌مندی می‌کنند. بنابراین، باید به مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک خود ادامه دهید، بدون توجه به اینکه طب سوزنی چه تأثیری بر شما دارد یا ندارد.

در طب سوزنی زانو Qi به چه معناست؟

برای درک نحوه عملکرد طب سوزنی، بهتر است با Qi شروع کنید و ببینیدچگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد. Qi(چی) نوعی انرژی است که در بدن جریان دارد و مانند یک روح قرار است آزادانه جریان داشته باشد، اما  ممکن است در مسیرهای جریان انرژی یا کانال های انرژی گیر کند و جریان آن مختل شود.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ