اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

لوگو دکتر امیر مویدنیا

فیزیوتراپی زانو با لیزر درمان زانودرد با لیزر کم توان و پرتوان

صفحه اصلی » درمان زانو بدون جراحی » فیزیوتراپی زانو با لیزر درمان زانودرد با لیزر کم توان و پرتوان
فهرست مطالب

لیزرتراپی یک روش نسبتا جدید برای درمان نقاط دردناک مانند زانو است. همانطور که مطالعات نشان داده لیزرتراپی می‌تواند به بدن در ترمیم بافت های آسیب دیده و کاهش التهاب کمک کند. لیزر تراپی یک روش استفاده غیر تهاجمی از انرژی لیزر برای ایجاد پاسخ های فتوشیمیایی در بافت های آسیب دیده است. این روش به شکلی موثر می تواند درد و التهاب را کاهش دهد و سرعت ریکاوری از انواع مشکلات دردناک بدن را بیشتر کند.

دو نوع یا دسته از لیزرهای استفاده شده در فیزیوتراپی


معمولاً از دو دسته لیزر در فیزیوتراپی زانو استفاده می شود: دسته ۳ و ۴. لیزرهای دسته ۳ قدرتی پایین تر از ۵۰۰ میلی وات دارند؛ در حالیکه قدرت لیزرهای دسته ۴ بالاتر از ۵۰۰ میلی وات است. گاهی اوقات به لیزرهای دسته ۳ “لیزرهای سرد” نیز گفته می شود و فیزیوتراپی انجام شده توسط آن را LLLT یا فیزیوتراپی زانو با لیزر کم توان می نامند. در مقابل لیزر تراپی توسط لیزر دسته ۴ را HPLT یا فیزیوتراپی زانو با لیزر پرتوان می نامند.

فیزیوتراپی زانو با لیزر سرد


فیزیوتراپی زانو با لیزر سرد

در فیزیوتراپی زانو با لیزر سرد، برای درمان از یک جریان با شدت پایین برای تسریع روند درمان استفاده می شود. این درمان را که فیزیوتراپی زانو با لیزر کم توان نیز می نامند، به منظور درمان مشکلات مختلفی مانند کشیدگی عضلانی، درد گردن، رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی رباط و غیره استفاده می شود. برخلاف لیزر گرم که می‌تواند منجر به سوختگی و آسیب به پوست شود، لیزر کم توان یا سرد باعث ایجاد آسیب در پوست نخواهد شد.

 فیزیوتراپی زانو با لیزر سرد که یک روش غیر تهاجمی و بدون درد است اگر توسط یک کارشناس سلامت حرفه ای و واجد شرایط انجام شود، کاملا ایمن خواهد بود. اگرچه جلسات لیزر تراپی زیاد طول نمی کشد، اما شاید برای دستیابی به نتایجی که به دنبال آن هستید نیاز به چندین جلسه درمانی داشته باشید.

مزایای فیزیوتراپی زانو با لیزر کم توان برای درد زانو چیست؟


 در ادامه برخی از مهمترین مزایای روش فیزیوتراپی زانو با لیزر کم توان برای زانودرد آورده شده است:

 • اگر این روش به دقت انجام شود هیچ گونه مشکلی نمی تواند به همراه داشته باشد.
 • جلسات درمانی فیزیوتراپی زانو با لیزر سرد زیاد طول نمی کشد.
 • این درمان به تجویز دارو نیاز ندارد
 • روشی غیرتهاجمی برای کاهش درد است

 

انواع زانو دردهایی که فیزیوتراپی با لیزر سرد به آنها کمک می کند؟


 ترکیبی از فیزیوتراپی و استفاده از لیزر کم توان می‌تواند به حذف زانو درد کمک کند. فیزیوتراپی زانو با لیزر سرد نه تنها درد را کاهش می دهد، بلکه التهاب و آرتریت را نیز حداقل می کن.د از سوی دیگر فیزیوتراپی به تقویت رباط ها و عضلات متصل به مفصل زانو کمک می کند، بنابراین فشار وارد بر مفصل حداقل می شود.

وقتی  لیزر سرد بر زانوی آسیب دیده اعمال می شود، روند بهبود آسیب دیدگی سریع تر خواهد شد. به دلیل افزایش گردش جریان خون به ناحیه آسیب دیده، ساز و کار بهبود بدن در این فرآیند شبیه سازی می شود.

دردهای دیگری نیز هست که با استفاده از فیزیوتراپی با لیزر کم توان میتوان آنها را درمان کرد که از آن جمله عبارتند از:

 • فیبرومیالژیا
 • آرنج تنیس باز
 • سندروم تونل کارپال
 • بورسیت

 عملکرد لیزر تراپی با لیزر سرد چگونه است؟


عملکرد لیزر تراپی با لیزر سرد چگونه است

در طول این فرایند طول موج های مختلف و خروجی های تابشی کم توان، مستقیما بر ناحیه آسیب دیده اعمال می شود. بافت بدن نور را جذب میکند؛ نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز منجر به ایجاد واکنش می‌شود و سلول های آسیب دیده با یک واکنش فیزیولوژیک که بازسازی سلولی را تسریع می کند، به این فرآیند عکس العمل نشان می دهند.

اگرچه دستگاه لیزر که با پوستتان در تماس است را حس می کنید، اما این فرایند بدون درد و غیر تهاجمی است. این فرایند هیچ صدا و لرزش یا گرمایی ندارد و هر جلسه درمانی حدوداً چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

 چه کسی یک گزینه مناسب برای فیزیوتراپی با لیزر سرد است؟


 فیزیوتراپی با لیزر سرد می‌تواند برای درمان درد ناشی از آسیب دیدگی، مانند استئوآرتریت زانو به کار گرفته شود؛ بااینحال این درمان برای همه مناسب نیست. برای مثال اگر پوستتان زخمی باشد، قبل از اقدام به انجام فیزیوتراپی با لیزر سرد، از سرطانی نبودن زخم اطمینان حاصل کنید. شایان ذکر است که نباید از این روش روی غده تیروئید استفاده کرد. همچنین انجام این درمان در دوره بارداری ممنوع است، چراکه هنوز تاثیر این روش درمانی ولیزر بر رشد کودک ناشناخته است.

 خطرات و مشکلات فیزیوتراپی با لیزر سرد


 لیزرهای استفاده شده در این نوع درمان، لیزر سرد هستند، بنابراین خطر بروز عوارض جانبی جدی بسیار اندک است. عوارض جانبی ناشی از این روش در مطالعات، مشابه با داروهای بی اثر (placebo) است. با توجه به سرد بودن و کم توان تر بودن لیزرها در مقایسه با لیزرهای پزشکی دیگر، احتمال بروز مشکل جدی در نتیجه فیزیوتراپی با لیزر کم توان تقریباً غیر ممکن است.

فیزیوتراپی زانو با لیزر پرتوان


 فناوری لیزر پرتوان بر مبنای اصول شناخته شده لیزر کم توان شکل گرفته است. قدرت بالا و انتخاب طول موج مناسب، زمینه نفوذ عمیق به بافت و نفوذ به بافت های عمیق را به این دسته لیزر میدهد. لیزر پرتوان شکل قدرتمند و غیراعتیادزایی از مسکن درد به شمار می رود. لیزر پرتوان در یک فرآیند طبیعی انتقال انرژی، روند بهبود و بازسازی سلولهای آسیب دیده را تسریع می کند. لیزر پرتوان به خصوص در درمان آسیب دیدگی های ورزشی مانند کشیدگی عضلانی یا بدشکلی مفصل موثر است.

از فیزیوتراپی زانو با لیزر پرتوان برای کدام انواع زانودرد می توان استفاده کرد؟


 سیستم درمان با لیزر پرتوان دسته ۴ در سال ۲۰۰۳ توسط fda مورد تایید قرار گرفت و اکنون به عنوان راه حلی استاندارد برای تسکین درد بیماری های بسیاری مانند زانو درد ناشی از آسیب دیدگی های مختلف یا مشکلات مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • آرتریت استئوآرتریت
 • آسیب‌دیدگی غضروف
 • آسیب دیدگی رباط
 • آسیب دیدگی ACL/PCL
 • بورسیت
 • روماتیسم
 • فیبرومیالژی
 • آسیب دیدگی های ورزشی دیگر

عملکرد فیزیوتراپی با لیزر پرتوان چگونه است؟


عملکرد فیزیوتراپی با لیزر پرتوان چگونه است

انرژی تابشی لیزر فرایند بهبود درون بدن را با استفاده از یکسری تغییرات بیولوژیکی در سطح سلولی تحریک می کند.

 ترمیم بافت و رشد سلولی سریع

این روش، بازتولید و رشد سلولی را با ترمیم dna و rna درون سلول آغاز نموده و آن را تسریع می کند. سلول های غضروف، استخوان ها، تاندون ها، رباط ها، اعصاب و عضلات در نتیجه قرارگیری در معرض انرژی تابشی لیزر سریع تر تقسیم می شوند.

 چرخه درد مزمن را بازنشانی می‌کند

 سیگنال های درد مزمن در واقع در دستگاه های عصبی در داخل مرکز عصبی بدن ثبت و باز خوانی می شوند. برای مثال دردی که در زانو حس می کنید، در حافظه درون عصبی در نزدیکی نخاع ثبت می شود. تابش لیزر به درون عصب نفوذ کرده و حافظه درد را بازنشانی می‌کند. این به معنی پاکسازی کامل سیگنال درد نیست، اما مانند یک عامل بی حس کننده برای سرکوب سیگنال های عصبی منتقل کننده حس درد به مغز عمل می کند.

تورم را کاهش می‌دهد

این فرایند با افزایش قطر عروق خونی و فعال سازی سیستم تخلیه لنفاوی، یک اثر ضد التهابی ایجاد می کند. در نتیجه تورم ناشی از فشار، ضربه، استفاده بیش از اندازه یا مشکلات بدنی در بدن کاهش می یابد.

درد را کاهش می دهد

فیزیوتراپی با لیزر پرتوان با افزایش تولید مواد شیمیایی مسکن‌درد مانند اندورفین و انکفالین در مغز و غده آدرنال، منجر به کاهش درد میشود.

گردش جریان خون را بهبود می‌دهد

 لیزرتراپی با لیزر گرم باعث بهبود فعالیت‌های عروقی و افزایش شکل گیری مویرگ های جدید در بافت های آسیب دیده میشود. این موضوع بدن را قادر میسازد تا اکسیژن و مواد مغذی ضروری بیشتری به نواحی تحت درمان رسانده و روند بهبود را سرعت ببخشند.

تفاوت های میان فیزیوتراپی با لیزر کم توان و فیزیوتراپی با لیزر پرتوان


تفاوت های میان فیزیوتراپی با لیزر کم توان و فیزیوتراپی با لیزر پرتوان

انرژی تابشی لیزر پایین تر از نیم وات در دسته لیزر کم توان قرار می گیرد؛ در صورتی که قدرت لیزر بالاتر از ۵۰۰ میلی وات یا نیم وات را تحت عنوان لیزر پرتوان دسته بندی میکنند. لیزر پرتوان در نتیجه تراکم انرژی بالاتر منجر به ایجاد گرما در روی پوست میشود. معمولاً لیزر کم توان را لیزر سرد نیز می نامند، چراکه اثر گرمایشی در حین درمان نخواهد داشت.

 فیزیوتراپ ها اصولا با این پیش فرض که اعمال انرژی روی سلول ها توسط لیزر، نرخ بهبود بافت آسیب دیده را تسریع می کند، از لیزرهای پرتوان استفاده می کنند.

آیا لیزر درمانی روش ایمن برای درمان زانو درد است؟


استفاده از لیزر تراپی به طور کلی ایمن، موثر و غیر تهاجمی است. به کارگیری لیزرتراپی در کاهش و حذف بسیاری از مشکلات دردناک می‌تواند ارزشمند و مفید باشد. برخلاف لیزر هایی که در جراحی مورد استفاده قرار می گیرد، لیزرهای سرد، بافت های بدن را گرم نمیکند و  به آسانی می توان از لیزر روی بیماران استفاده کرد و مدت زمان جلسات درمان با لیزر، بسته به خروجی دستگاه، طول موج استفاده شده و اندازه محل تحت درمان نسبتا کوتاه است.

لیزر تراپی زانو کجا انجام میشود؟


متخصصانی که فیزیوتراپی زانو با لیزر سرد را انجام میدهند عبارتند از:

 • جراحان ارتوپد و متخصص استخوان
 • فیزیوتراپها
 • پزشکان بازتوانی یا مراکز توانبخشی
 • متخصص کایروپراکتیک
 • پزشکان ورزشی
 • متخصصان کاردرمانی
 • پزشکان طبیعی درمانگر

عوارض جانبی لیزرتراپی


اگر مستقیم به لیزر نگاه کنید ممکن است چشمان تان آسیب ببیند، بنابراین از شما خواسته می شود تا پوشش محافظتی به روی چشمانتان قرار دهید. اما عوارض جانبی دائمی و جدی تایید شده ای در اثر استفاده از لیزرتراپی گزارش نشده است.

گزینه های جایگزین برای فیزیوتراپی زانو با لیزر چیست؟


از فیزیوتراپی بدون استفاده از لیزر میتوان برای کاهش زانو درد مزمن استفاده کرد.

 روش های مدیریت درد خانگی مانند اعمال یخ، استراحت، بستن توسط گن و بریس حمایتی، اعمال گرما، ماساژ دادن ،انجام حرکات کششی، تمرین ورزشی و استفاده از داروهای بدون نسخه همگی می توانند گزینه های درمان موقت برای زانو درد خفیف باشند. مواردی نیز می تواند برای کاهش زانودردهای شدید و مزمن بکار گرفته شوند که عبارتند از:

 • تمرین ورزشی برای افزایش قدرت
 • فیزیوتراپی
 • تزریق در زانو: تزریق مکمل‌های هیالورونیک اسید و کورتیکواستروئید در زانو
 • آرتروسنتز شامل برداشتن مایع مفصل توسط یک سوزن
 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 • داروهای آرتریت استخوانی مانند عوامل بیولوژیکی ماده ضدروماتیک، کورتیکواستروئید و مسکن درد
 • گزینه های درمانی دیگر مانند طب سوزنی یا کایروپراکتیک
 • جراحی زانو

لیزرتراپی در ترکیب با روش‌های درمانی دیگر می تواند به کار گرفته شود، بنابراین استفاده از لیزر تراپی به معنای کنار گذاشتن حتمی باقی گزینه ها نیست.

سوالات متداول


 آیا میتوان بعد از انجام تعویض مفصل زانو از لیزر تراپی استفاده کرد؟

 ثابت شده که استفاده از لیزر تراپی با لیزر کم توان در کنترل درد و ترمیم بافت بعد از انجام جراحی موثر است. لیزر تراپی با لیزر کم توان را با توجه به ایمنی بالای این روش در بیمارانی که از ایمپلنت های فلزی با یا بدون سیمان استخوانی استفاده می کنند، می توان به عنوان روشی برای افزایش کیفیت بافت ها بعد از آرتروپلاستی مفصل مورد استفاده قرار داد.

عملکرد فیزیوتراپی زانو با لیزر چگونه است؟

 لیزر تراپی شامل استفاده از تابش لیزر کم توان به منظور کاهش درد ناشی از آسیب به بافت های نرم است. این موضوع می تواند ترمیم بافت و بازیابی عملکرد طبیعی سلول را تسهیل کند.

بعد از چه مدت زمانی میتوان شاهد نتیجه لیزرتراپی بود؟ 

 شاید بعد از گذشت چند جلسه، بهبود در وضعیت مشکلتان را مشاهده کنید. نتیجه هر جلسه در ادامه موارد انجام شده در جلسه پیشین، خود را نشان می دهد و معمولا بعد از دو تا چهار جلسه میتوانید نتایج اولیه را مشاهده کنید.

آیا لیزر تراپی برای استئوآرتریت مفید است؟ 

از لیزر تراپی با لیزر سرد می‌توان برای درمان درد ناشی از آسیب یا فرآیند پیری مانند استئوآرتریت زانو استفاده کرد. از این روش همچنین می توان در درمان آرتریت مفاصل دیگر یا سندروم تونل کارپال نیز استفاده کرد.

 آیا استفاده از لیزر تراپی برای پارگی مینیسک موثر است؟

 درمان پارگی مینیسک توسط لیزر تراپی با لیزر کم توان نشان‌دهنده کاهش قابل توجه نشانه‌های آسیب دیدگی در مقایسه با گروه درمانی بی اثر بود: باید این روش را در بیماران دچار پارگی مینیسک که مایل به انجام جراحی نیستند، در نظر گرفت.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ