اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

دکتر امیر مویدنیا

درد کنار زانو: علت و درمان

صفحه اصلی » مقالات » درد کنار زانو: علت و درمان
فهرست مطالب

درد در خارج یا کنار زانو می تواند بر اثر جراحت ایجاد شود. هم چنین ورم در رشته فیبروزی سختی که از خارج ران پا به سمت استخوان درشت نی امتداد پیدا می کند، می تواند سبب بروز درد شود. آرتروز نیز می تواند باعث درد در این ناحیه شود.

درد خارج زانو بین دوندگانی که مسافت طولانی میدوند شایع است. اگرچه جراحتی که سبب پیچ خوردگی زانو و یا دررفتگی زانو شود نیز باعث ایجاد درد خارج زانو می شود.

دلایل زیادی برای به وجود آمدن درد در خارج زانوی شما وجود دارد. به همین خاطر مهم است که  به دنبال درمان مناسب برای درد های مداوم در مفصل باشید. با علت یابی درست درد، مناسب ترین درمان را در پیش بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درد کنار زانو و روش های مناسب درمان کنار زانو با دکتر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی در اصفهان با شماره های 0313554809403135548093 تماس بگیرید و نوبت وقت مشاوره خود را رزرو نمایید.

دلایل رایج درد کنار زانو


دلایل رایج درد کنار زانو

چند نوع بیماری وجود دارد که باعث درد کنار زانو می شود که آنها را برای شما در زیر قید کرده ایم.

سندروم باند ایلیوتیبال

باند ایلیوتیبال یک رشته ضخیم از بافت پیوندی است که از خارج ران تا استخوان قوزک پا امتداد دارد. سندروم باند ایلیوتیبال در مردان بیشتر از زنان رایج است و معمولاً دوندگان به آن مبتلا می‌شوند. همچنین، ورزشکارانی که فعالیت‌هایی مانند دوچرخه سواری، کوهنوردی و پرش از ارتفاع را انجام می‌دهند،بیشتر در معرض این سندروم قرار دارند.

خم و صاف کردن زانو در شرایط سخت می‌تواند باعث سفت شدن و ورم زانو شود. همچنین، باند ایلیوتیبال ممکن است بافت مجاور را تحریک کند. درد بیشتر در ناحیه کنار زانو حس می‌شود، اما ممکن است در ناحیه بالاتر از زانو یا خارج ساق نیز احساس شود.

پارگی مینیسک کناری

مینیسک دو قسمت لاستیک مانند محکم غضروفی است که بین استخوان ران و استخوان درشت نی قرار دارد. مینیسک میانی قسمت داخل زانو و مینیسک کناری در قسمت کنار زانو است.

مینیسک کناری معمولا در حرکات سریع به شکلی که پا ثابت است ولی بدن می چرخد پاره می شود. افرادی که حرکات سریع انجام می دهند مانند بازیکنان فوتبال، تنیس و بسکتبال بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند.

پارگی مینیسک کناری هم چنین به مرور زمان با بالا رفتن سن که غضروف حالت اولیه خود را از دست می دهد، به وجود می آید. این نوع پارگی اغلب بدون علائم است ولی درد زیاد و قابل توجهی اتفاق می افتد. نشانه های دیگر پارگی مینیسک شامل قفل شدن هنگام دراز کردن پا، متورم شدن و درد در هنگام اسکات زدن است.

آسیب رباط طرفی خارجی

رباط طرفی خارجی یکی از چهار رباط اصلی زانو است. این رباط قسمت خارجی استخوان ران و استخوان درشت نی را به هم وصل می کند و اولین مسئولیت آن حفظ تعادل بخش خارجی زانو است.

آسیب رباط طرفی خارجی (اسپرین) به دلیل وارد شدن ضربه به قسمت داخلی زانو ایجاد می شود. ضربه سبب کشیده شدن بیش از حد نرمال رباط طرفی خارجی و پارگی جزیی و یا کامل رباط شود.

علائم می تواند شامل درد در کنار زانو، تورم و خشکی زانو باشد. ممکن است احساس عدم تعادل کنید به صورتی که زانو سست باشد و خم نشود.

آرتروز زانو

با بالا رفتن سن غضروف نرمی که بین مفصل های زانو است نازک و ساییده می شود و استخوان ها با یکدیگر برخورد و سایش می کنند و درد، خشکی زانو و مشکل در حرکت کردن را به دنبال دارد. برخی افراد ساییدگی غضروف بیشتری در بخش کناری مفصل زانو دارند که باعث ایجاد درد در کنار زانو می شود.

بورسیت پس آنسرین

بورسیت پس آنسرین یکی از عوامل کمترین درد زانو در کناری است. این بیماری در زمانی اتفاق می‌افتد که بورسا، کیسه‌ای پر از مایع که اصطکاک بین استخوان و تاندون را کاهش می‌دهد، که در داخل زانو قرار دارد شکل تغییر می‌دهد. بورسا استخوان نی را از سه تاندون ماهیچه (نواری، خیاطه و نیم وتری) که در نزدیکی آن قرار دارند جدا می‌کند.

بورسیت پس آنسرین در افرادی که ورزش‌هایی مانند دویدن و دوچرخه‌سواری انجام می‌دهند، رایج است و به دلیل فرسایش و ساییدگی رخ می‌دهد. درد در این حالت معمولاً در فاصله ۲ تا ۳ اینچ پایین‌تر از مفصل داخلی زانو احساس می‌شود. درد معمولاً با انجام حرکاتی مانند بالا و پایین رفتن از پله افزایش می‌یابد و با استراحت کاهش می‌یابد.

عوامل خطر  در درد کنار زانو


با توجه به شرایط ،عواملی که می توانند احتمال پیدا شدن درد کنار زانو را در شما افزایش دهند در اینجا آورده شده است. این دلایل شامل افرادی است که:

 • سابقه آرتروز در خانواده دارند.
 • دیابت دارند.
 • دارای بیماری های زمینه ای اند.
 • دارا اضافه وزن هستند.

به علاوه انجام ورزش هایی که با پریدن، تغییر مسیرهای ناگهانی و سرعت همراه هستند، خطر مواجهه با درد کنار زانو را افزایش می دهند.

این دردها شامل پارگی مینیسک شدید یا اسپرین مینیسک کناری یا رباط طرفی خارجی میشود. همچنین فعالیت های استقامتی مانند دویدن و دوچرخه سواری احتمال بروز سندروم باند ایلیوتیبال یا بورسیت پس آنسرین را افزایش می دهد.

تشخیص درد کنار زانو


تشخیص درد کنار زانو

زمانی که پزشک برای درد کنار زانو شما را ویزیت می کند، ابتدا درباره محل درد و نوع درد که به صورت لحظه ای و یا مزمن است سوال می کند. پزشک همچنین زمان شروع درد و فعالیتی که با انجام آن درد شکل می گیرد را سوال می کند. سپس پزشک یک تست فیزیکی که معمولا شامل باز و بسته کردن زانو و به آرامی به طرفین حرکت دادن زانو است را انجام می دهد. این تست هر گونه ورم ، التهاب یا سستی در رباط را مشخص می کند.

انجام یک یا تعداد بیشتری از تست های تصویری زیر برای تشخیص میت واند مناسب باشد:

 • اشعه ایکس برای دیدن استخوان ها
 • ام آر آی برای دریافت اطلاعات بیشتری از وضعیت رباط ها، تاندون ها ، ماهیچه ها و مفصل ها
 • سی تی اسکن جزییات بیشتری از استخوان ها نسبت به عکس اشعه ایکس ارائه می دهد.
 • بر اساس علائم شما، تست فیزیکی و عکس ها، پزشک می تواند علت و شدت آسیب زانوی شما را تشخیص دهد و برنامه مناسب برای درمان را ارائه دهد.

درمان درد کنار زانو


درمان درد کنار زانو

بسیاری از علائم درد زانو که در بالا با جزییات شرح داده شد میتواند در خانه یا مراکز ارائه خدمات پزشکی با موفقیت درمان شود. برخی از رایج ترین روش ها در ادامه بیان شده است.

درمان در خانه

اگر به آسیب شدید مانند رگ به رگ شدن رباط یا پارگی مینیسک دچار شدید، مهم است که پیش از شروع درمان خانگی، مراقبت پزشکی انجام دهید. اگرچه در بیشتر مواقع، چند اقدام مقدماتی برای التیام درد می توانید انجام دهید. شامل:

 • یخ گذاشتن و بالا بردن زانو: این کار میتواند به کاهش درد، ورم یا تغییر شکلی که بعد از آسیب و درد شدید به وجود می آید کمک کند.
 • پوشیدن جوراب واریس: این کار می تواند برای از بین بردن ورم فعلی موثر باشد.
 • خودداری از انجام فعالیت هایی که درد را تشدید می کنند: این اقدام نقش مهمی در کاهش علائم دارد خصوصاً در وضعیت هایی مانند سندروم باند ایلیوتیبال یا بورسیت پس آنسرین که با انجام فعالیت هایی نظیر دویدن و پریدن درد گسترش می یابد.
 • مصرف مسکن ها: برای کاهش درد می تواند موثر باشد اگرچه بهتر است قبل از مصرف با متخصص مشورت شود.

درمان پزشکی

متاسفانه در بیشتر مواقع درمان خانگی نمی تواند درد کنار زانو را بهبود بخشد. در این مواقع پزشک شما چند پیشنهاد برای درمان را ارائه می دهد که شامل موارد زیر است.

 • فیزیوتراپی: می تواند برای افزایش استقامت و قدرت در پاها و کاهش فشار وارد بر زانوی ورم کرده و یا پارگی مینیسک موثر باشد. فیزیوتراپی همچنین می تواند با ایجاد انعطاف پذیری بیشتر به بهبود و تعادل مفصل زانو بعد از آسیب رباط یا کاهش دردی که بعد از سندروم باند ایلیوتیبال یا بورسیت پس آنسرین ایجاد میشود کمک کند.
 • تزریق کورتون: می تواند به کاهش التهاب در زانو کمک کند.
 • جراحی: در برخی مواقع جراحی تنها گزینه است. جراحی برای آرتروز به معنی جایگزینی قسمت یا تمامی زانو است. در آسیب مینیسک، جراحی ارتروسکپی برای بازسازی غضروف یا از بین بردن بخش پاره شده پیشنهاد می شود. جراحی ها برای بازسازی پارگی مینیسک کناری یا پارگی رباط طرفی خارجی یا در موارد نادری برای از بین بردن بورسیت پس آنسرین اگر با درد مزمن آزار دهنده همراه باشد انجام می شود.

پیشگیری از درد کنار زانو


پیشگیری از درد کنار زانو

هنگام بحث درباره پیشگیری از آرتروز یا پارگی منیسک، یکی از راه‌های مهمترین پیشگیری، حفظ وزن مناسب است. هر کیلوگرم اضافه وزن فشار اضافی را بر روی مفاصل ایجاد می‌کند و احتمال پارگی و فرسایش غضروف را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از آسیب‌های شدید دیگر مانند پارگی منیسک کناری یا پارگی رباط‌های کناری نیز دشوارتر است، اما با تقویت عضلات چهارسر، همسترینگ و عضلات ران، می‌توان احتمال بروز این وضعیت‌ها را کاهش داد. انجام تمرینات فیزیوتراپی برای بهبود مهارت‌های دویدن و پریدن نیز می‌تواند موثر باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به سندروم باند ایلیوتیبال و بورسیت پس آنسرین، تمرکز خود را بر دستیابی به انعطاف پذیری در همسترینگ و عضلات چهارسر با انجام تمرینات منظم قرار دهید. مشاوره با فیزیوتراپیست و مربی ورزشی برای ارائه برنامه ورزشی مناسب و رژیم غذایی صحیح، می‌تواند به شما کمک کند.

سوالات متداول


زمان ریکاوری و بهبود برای عوارض درد کنار زانو چقدر است؟

زمان ریکاوری به میزان جراحت و آسیب، شدت آن و درمان های پزشکی ای که انجام می دهید بستگی دارد.

آیا برای درد کنار زانو به عمل جراحی نیاز دارم؟

در اکثر مواقع برای درد کنار زانو نیازی به جراحی نیست. اگر درد شدید بود و درمان های دیگر درد را التیام نبخشید، جراحی میتواند یک گزینه برای درمان باشد.

چگونه بدانم درد کنار زانوی من جدی است؟

در این مواقع با پزشک صحبت کنید:

 1. وزن خود را بر روی زانو نمی توانید تحمل کنید و زانوی شما تعادلش را نمیتواند حفظ کند.
 2. ورم قابل توجهی روی زانو دارید
 3. نمی توانید به طور کامل زانوی خود را خم و راست کنید.
 4. تغییر شکل مشهودی بر روی زانو و پای خود میبینید.
 5. بر روی زانو احساس گرما به همراه قرمزی ، درد و ورم دارید.

درد رباط طرفی خارجی چگونه است؟

در صورت داشتن درد رباط طرفی خارجی در کنار زانو احساس درد می کنید، به طوری که درد را تاب نمی آورید. زانویتان ممکن است ورم کند و دردی شبیه سوزن سوزن شدن داشته باشد. زمانی که راه می روید و یا روی سطح ناهموار می دوید درد بیشتر می شود.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

تماس با ما مشاوره رایگان
× مشاوره در واتساپ