اصفهان،شهرک سلامت اتوبان آقا بابایی،فاز دو طبقه اول

لوگو دکتر امیر مویدنیا

بررسی عفونت زانو: علت و روش های تشخیص و درمان آن

صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » بررسی عفونت زانو: علت و روش های تشخیص و درمان آن
فهرست مطالب

عفونت زانو یک بیماری جدی پزشکی می باشد و اغلب نیاز به درمان فوری و تهاجمی دارد. هنگامی که باکتری ها مایع سینوویال که روان کننده مفصل زانو است را آلوده می کنند، می‌تواند منجر به عفونتی به نام مفصل سپتیک شود. عفونت زانو گاهی اوقات به علت عارضه جراحی، التهاب یا دلایل دیگر رخ می‌دهد.

درمان عفونت زانو بسته به علت اصلی آن بسیار متفاوت است. با مطالعه این مقاله علائم، علل و درمان عفونت زانو را خواهید شناخت. عفونت زانو یک بیماری جدی برای سلامتی می‌باشد و باید به سرعت توسط یک پزشک مجرب و ماهر درمان شود تا از عوارض جدی پیشگیری شود.

علائم عفونت زانو


علائم عفونت زانوعلامت اصلی عفونت زانو درد شدید می‌باشد که در هنگام حرکت دادن مفصل زانو ایجاد می‌گردد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر شوند:

 • ناتوانی در حرکت دادن زانو به دلیل درد یا سفتی
 • لرز و حالت تهوع
 • تبی که بیش از 24 ساعت طول بکشد
 • تورم در اطراف زانو
 • قرمزی یا سوزش در زانوی شما

دلایل عفونت زانو


دلایل عفونت زانوعفونت زانو ممکن است از صدمات، جراحی ها، عفونت های استافیلوکوکی و عفونت در سایر نقاط بدن ایجاد گردد. در اینجا برخی از شایع ترین دلایل مربوط به عفونت زانو آورده شده است.

عفونت بافت نرم

عفونت بافت های نرم که سلولیت نیز نامیده می‌شود، اغلب توسط باکتری استاف ایجاد می‌شوند. این باکتری ها روی پوست زندگی می‌کنند و حتی زمانی که پوست شما سالم است، وجود دارند، اما می‌توانند از طریق زخم باز روی زانو وارد ناحیه مفصل زانو شوند.

عفونت بافت های نرم سالانه بیش از 14 میلیون نفر مجبور به مراجعه به پزشک برای درمان می‌کند. داروهای دیابت و داروهای تجویزی سرکوب کننده سیستم ایمنی می‌توانند احتمال ابتلا به این نوع عفونت را افزایش دهند.

عفونت زانو بعد از جراحی

جراحی جایگزینی مفصل زانو یک جراحی مرسوم می‌باشد و برای اکثر بیماران عارضه ای ایجاد نمی‌کند. در کمتر از 1 درصد از جراحی های جایگزینی مفصل، در اطراف ناحیه ایمپلنت مصنوعی عفونت ایجاد می شود. با این حال، از آنجایی که انجام این جراحی در حال افزایش است، میزان ابتلا به عفونت نیز افزایش می یابد.

مفاصل مصنوعی به علت ساخته شدن از فلز و پلاستیک، هیچ نوع توانایی ایمنی برای مبارزه با باکتری های مضر ندارند. مفاصل مصنوعی ممکن است در زمان جراحی یا حتی سال ها پس از جراحی عفونی شوند.

جراحی هایی که برای ترمیم غضروف یا تاندون های پاره شده انجام می شوند نیز می توانند باعث ورود باکتری به مفصل زانو شوند. ترمیم رباط صلیبی قدامی (ACL) و منیسک از جمله جراحی های رایج زانو می باشند که ممکن است منجر به عفونت شوند.

التهاب باکتریایی مفصل

التهاب باکتریایی مفاصل، آرتریت سپتیک نیز نامیده می‌شود. صدمه به مفصل زانو به علت نیش حیوانات، زخم یا عفونت موجود روی پوست می‌تواند باعث این نوع عفونت در زانو شود. بیماری های مفصلی فعلی، مانند آرتریت روماتوئید، و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی می‌توانند خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهند.

بورسیت زانو

بورسیت زانو هر نوع التهابی می باشد که روی بورس زانو تاثیر می‌گذارد. بورس ها کیسه هایی پر از مایع می باشند که از زانو محافظت می‌کنند.

باکتری ها ممکن است به این کیسه ها نفوذ کرده و عفونت ایجاد کنند. بنابراین پس از انتشار عفونت در بقیه مفاصل زانو، گرما و تورم ایجاد می‌گردد.

استئومیلیت

گاهی اوقات عفونت هایی که از بورس یا سایر قسمت های زانو شروع می‌شوند می‌تواند به استخوان ها برسند. صدماتی که استخوان را در معرض هوا قرار می دهند نیز می‌تواند منجر به عفونت گردند. به این عفونت های استخوانی استئومیلیت می گویند. آنها نادر ولی بسیار جدی می‌باشند.

تشخیص عفونت زانو


تشخیص عفونت زانوعفونت زانو با آزمایش مایع موجود در این ناحیه تشخیص داده می‌شود. خارج کردن این مایع با وارد کردن یک سوزن در محل مفصل آسیب دیده انجام می گردد. مایعی که خارج می‌شود برای بررسی گلبول های سفید، ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها آزمایش می‌شود.

یک آزمایش خون ساده نیز ممکن است برای تشخیص هر نوع عفونتی انجام شود. گاهی اوقات می‌توان از اشعه ایکس به عنوان ابزاری به منظور ارزیابی آسیب مفاصلی که توسط عفونت ایجاد شده اند، استفاده کرد.

درمان عفونت زانو


درمان عفونت زانوعفونت مفاصل باید توسط پزشک بررسی گردد. تلاش برای درمان عفونت زانو در خانه می‌تواند منجر به گسترش عفونت در جریان خون شود و عوارض شدیدی ایجاد کند.

آنتی بیوتیک ها

پس از تشخیص، پزشک احتمالا آنتی‌بیوتیک‌ هایی را برای کاهش تعداد باکتری ‌ها و جلوگیری از عفونت در زانو تجویز کند.

آنتی بیوتیک ها را می‌توان تا زمانی که عفونت شروع به بهبود کند، به صورت داخل وریدی مصرف کرد. ممکن است تا شش هفته و زمانی که به طور کامل از عفونت پاک شوید، آنتی بیوتیک های خوراکی را ادامه دهید.

تخلیه مفصل

اگر زانوی عفونی شده باشد، باید مایع عفونی اطراف مفصل را خارج کرد. روشی به نام آرتروسکوپی ممکن است برای مکش و تخلیه مایع عفونی استفاده گردد.

در برخی موارد، مایع را می‌توان با استفاده از یک سوزن بزرگ خارج کرد. در موارد جدی‌ تر که عفونت پیشرفت کرده است، ممکن است به عمل جراحی باز برای برداشتن مایع عفونی و همچنین بافت آسیب ‌دیده نیاز باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


چه زمانی به پزشک مراجعه کنیماگر هر یک از علائم آسیب زانو را دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت داشتن موارد زیر به فوریت های پزشکی مراجعه کنید:

 • لرز
 • حالت تهوع
 • تب بالا
 • سفتی که مانع حرکت دادن مفصل شود

اگر اخیراً جایگزینی مفصل یا جراحی زانو داشته اسد، به محض اینکه درد، التهاب یا قرمزی مشاهده کردید، با مطب جراح یا بیمارستانی که جراحی در آن انجام شده است تماس بگیرید. علائم خود را شرح داده و تمامی دستورات پزشک را انجام دهید.

عوامل خطرناک عفونت زانو


عوامل خطرناک عفونت زانوعوامل خطرناک در ابتلا به آرتریت سپتیک عبارتند از:

مشکلات مفصلی فعلی

بیماری‌ها مزمنی، مانند استئوآرتریت، نقرس، آرتریت روماتوئید یا لوپوس، که روی مفاصل اثر می گذارند و همچنین جراحی پیشینی که روی مفصل انجام شده و آسیب مفاصل نیز، می‌توانند خطر ابتلا به آرتریت سپتیک را افزایش دهند.

داشتن مفصل مصنوعی

در زمان جراحی جایگزینی مفصل، باکتری ها می‌توانند وارد این ناحیه شوند یا میکروب ها از ناحیه دیگری از بدن و از طریق جریان خون نیز ممکن است به مفصل برسند و در نتیجه مفصل مصنوعی را عفونی کنند.

مصرف داروهای آرتریت روماتوئید

داروهایی که مبتلایان به آرتریت روماتوئید مصرف می‌ کنند، ممکن است سیستم ایمنی بدنی آنها را سرکوب کنند و باعث شود بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت مفصل زانو قرار بگیرند. تشخیص آرتریت سپتیک در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید دشوار می‌باشد زیرا بسیاری از علائم و نشانه ها مشابه یکدیگر می‌باشند.

آسیب پذیری پوست

پوستی که به راحتی ترک می خورد و خوب ترمیم نمی‌شود، به باکتری ها اجازه دسترسی به بدن را می دهد. بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما، همانند زخم های عفونی پوستی، خطر ابتلا به آرتریت سپتیک را افزایش می دهند. افرادی که به طور مکرر مواد مخدر تزریق می کنند نیز در معرض خطر بیشتری برای عفونت در محل تزریق می‌باشند.

سیستم ایمنی ضعیف

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به آرتریت سپتیک هستند. این امر شامل مبتلایان به دیابت، بیماری های کلیوی و کبدی، و افرادی که داروهایی سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، می‌شود.

صدمه به مفصل

نیش حیوانات، سوراخ شدن زخم و یا بریدگی روی مفصل می‌تواند احتمل ابتلا به آرتریت سپتیک را افزایش دهد.

داشتن ترکیبی از عوامل خطرناک نسبت به یک عامل خطرناک، منجر به احتمال بیشتر ابتلا به عفونت می‌شود.

پیشگیری از عفونت زانو


پیشگیری از عفونت زانوشما می‌توانید با رعایت اقدامات ساده ای از عفونت زانو جلوگیری کنید:

 • در صورت مصرف داروهای آرتریت روماتوئید، HIV-AIDS یا در صورت ابتلا به دیابت، با پزشک خود در مورد راه های مختلف جلوگیری از عفونت مشورت کنید.
 • مفاصل خود را به طور منظم توسط پزشک ارزیابی کرده و هر گونه زخم یا بریدگی که ممکن است منجر به عفونت شود را بررسی کنید.
 • نیش حشرات، عنکبوت یا حیوانات را نادیده نگیرید.
 • هیچ عفونت دیگری که در بدن ایجاد می‌شود را نادیده نگیرید.
 • از مصرف داروهای داخل وریدی خودداری کنید.
 • رژیم غذایی سالم و وزن مناسب داشته باشید.

نکته


عفونت زانو یک بیماری جدی است. هنگامی که مفصلی سپتیک می‌شود، درمان آنتی بیوتیکی و گاهی جراحی تنها راه کنترل علائم و جلوگیری از تشدید بیماری می‌باشد. اگر منتظر خوب شدن آن بمانید، ممکن است مفصل زانوی شما برای همیشه آسیب دیده و دچار شوک سپتیک شوید.

این بیماری باید به موقع تشخیص داده و درمان گردد. با رسیدگی سریع پزشکی، می‌توانید به طور کامل از عفونت زانوی بهبودی یابید.

پرسش و پاسخ


اگر زانو عفونی شود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که بورسیت سپتیک در زانو رخ می دهد، ممکن است گرمی و قرمزی شدید پوست در مفصل زانو، درد زانو، تب و لرز و در کل احساس نامطلوبی را ایجاد کند. بورسای عفونی متورم شده و احساس لزج و حساس شدگی دارد.

بهبودی عفونت زانو چقدر زمان می برد؟

مدت درمان بهبودی بستگی به شدت عفونت دارد و از سه روز تا دو هفته متغیر است. آرتریت غیر گونوکوکی عفونت مفصلی می‌باشد که توسط باکتری دیگری به جز N. gonorrhoeae (باکتری مولد سوزاک) ایجاد می گردد.

چه آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت زانو استفاده می شوند؟

ونکومایسین برای کوکسی های گرم مثبت، سفتریاکسون برای کوکسی های گرم منفی و سفتازیدیم برای دیگر موراد گرم منفی قابل استفاده می‌باشد. اگر رنگ آمیزی گرم باکتری منفی باشد، اما شک بالینی در مورد تشخیص آرتریت باکتریایی قوی باشد، درمان مناسب با ونکومایسین به همراه سفتازیدیم یا آمینوگلیکوزید همراه است.

آیا عفونت زانو ممکن است خود به خود رفع گردد؟

اگر عفونت به سرعت تشخیص و درمان شود، معمولاً هیچ آسیب دائمی به مفصل وارد نمی‌شود. ولی اگر عفونت به موقع درمان نشود، ممکن است آسیب دائمی در مفصل ایجاد گردد. عفونت های باکتریایی و قارچی معمولا با دارو درمان می‌شوند. عفونت های ویروسی معمولاً خود به خود برطرف می‌شوند.

آیا آرتروز یک عفونت است؟

اکثر آرتروزها باعث درد و التهاب در مفاصل می‌شوند و مفاصل نواحی هستند که در آن دو استخوان مانند آرنج یا زانو به هم می رسند. آرتروز عفونی یک عفونت در مفصل می‌باشد. این عفونت از عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی ایجاد شده و از قسمت های دیگر بدن سرایت می‌کند.

آیا زانوی عفونی ممکن است ملتهب شود؟

التهاب باکتریایی مفصل یک عفونت جدی و دردناک در مفصل می‌باشدو به عنوان آرتریت باکتریایی یا سپتیک نیز شناخته می‌شود. باکتری ها می‌توانند وارد مفصل شده و باعث تخریب سریع غضروف و آسیب استخوانی گردند. این امر می‌تواند منجر به درد، تورم، قرمزی و از دست دادن قابل توجه تحرک شود.

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو
دکتر امیر مؤیدنیا متخصص زانو

دکتر امیر مؤیدنیا متخصص طب فیزیکی و توان بخشی ، دارای بورد تخصصی متولد بهمن ماه 1362 و ساکن اصفهان می‌باشد. دوره تحصیلات متوسطه را در دبیرستان امام محمدباقر (ع) طی نموده و در خردادماه سال 1381 کنکور سراسری رشته پزشکی پذیرفته شده و تا سال 1388 تحصیلات خود را با اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، به اتمام رسانده و در همان سال با قبولی در کنکور رزیدنتی در رشته طب فیزیکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شد.

مقالات مربوطه

مشاوره رایگان